• Klasy 4-8 SP i III gim

        • Zmagania z genetyką

           

          Organizator konkursu informuje, że termin finałowego etapu konkursu "Zmagania z genetyką" zostaje przesunięty na 07.06.2019 godz. 10.30 w SP 171 w Warszawie.

           


           

          Regionalny konkurs „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy są wśród nas”

           

          Szkoła Podstawowa nr 173 im. Górników Polskich w Warszawie serdecznie zaprasza uczniów klas IV – VIII do wzięcia udziału w konkursie historyczno – polonistycznym „Ocalić od zapomnienia – Sybiracy są wśród nas”. Celem konkursu jest poznanie przez uczniów historii Sybiraków, których historie i życie wpisują się w krąg tragicznych dziejów naszej Ojczyzny począwszy od końca XVIII w. aż po lata powojenne XX w. Konkurs uzyskał patronat Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Koła Związku Sybiraków Praga – Południe.

          Koordynatorem konkursu jest p. Bartłomiej Offerczak – nauczyciel historii w SP173 (e – mail: b.offerczak@sp173.waw.pl). Więcej szczegółów nt. konkursu znajdziecie Państwo w załączniku oraz na stronie internetowej SP173 - http://www.sp173.waw.pl/

          Zasady konkursu 

          1.Uczniowie zobowiązani są do napisania wiersza lub opowiadania, które będą poruszały kwestie życia i losów Sybiraków na obczyźnie.
          2.Każda nadesłana praca może mieć tylko jednego autora.
          3.Prace należy przesłać w formie elektronicznej do koordynatora onkursu:Bartłomiej Offerczak,na adres poczty elektronicznej:b.offerczak@sp173.waw.pl
          4.Nadesłane prace przechodzą na własność głównego organizatora konkursu–SP173 w Warszawie.
          5.Prace nie spełniające kryteriów regulaminowych–nie będą oceniane.

          Organizacja konkursu
          1.Zgłoszenia udziału w konkursie należy dokonać do 10.05.2019r.na Załączniku nr1 i przesłać do na adres mailowy koordynatora konkursu: b.offerczak@sp173.waw.pl
          2.Prace konkursowe należy przesłać do szkolnego koordynatora konkursu (b.offerczak@sp173.waw.pl)do dnia 30.09.2019 r.Każda praca powinna zawierać metryczkę -imię i nazwisko,klasę oraz nazwę szkoły autora wiersza oraz imię i nazwisko szkolnego opiekuna.
          3.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 15.10.2019 r.
          4.O wynikach konkursu wyróżnieni uczestnicy zostaną powiadomieni w terminie do dnia 04.11.2019 r.Komisja konkursowa powołana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr173 wyłoni laureatów konkursu. Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe i dyplom.Prace zostaną wydane w formie publikacji książkowej.
          5.O terminie wręczenia nagród laureaci zostaną poinformowani w specjalnym zaproszeniu na podsumowanie konkursu. 6.Podziękowania w formie dyplomów otrzymają również szkolni organizatorzy/opiekunowie konkursu.
          7.Przesłanie prac konkursowych jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych autora oraz opiekuna w celach związanych z organizacją i przeprowadzeniem konkursu. Każdy uczestnik musi mieć pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych na udział w konkursie(zał.2).
          8.Nadesłane prace przechodzą na własność organizatora. Autorzy wyrażają zgodę na ich opublikowanie.
          9.Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować do koordynatora
          konkursu p.Bartłomieja Offerczaka (nauczycielahistorii)e-mail: b.offerczak@sp173.waw.pl

          Postanowienia końcowe
          1.Ostateczna interpretacja postanowień niniejszego regulaminu należy do organizatora. 
          2.Przesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu konkursu.
          Załączniki
          1.Zgłoszenie do konkursu.
          2.Zgoda rodziców na udział dziecka w konkursie i oświadczenia o samodzielnym napisaniu pracy konkursowej oraz zgoda na publikację pracy.

          koordynatorzy konkursów

           


           

          Rodzinny Konkurs Ortograficzny

           

          Serdecznie zapraszamy do udziału w Rodzinnym Konkursie Ortograficznym "II Rodzinne Dyktando o tytuł „Rodzinki Bezbłędnych”
          ORGANIZATOR KONKURSU: Szkoła Podstawowa nr 172 


          CELE KONKURSU:
          -uwrażliwienie na poprawność pisowni zgodnie z normami ortograficznymi,
          -promocja kultury języka polskiego w formie wielopokoleniowej zabawy edukacyjnej,
          -sprawdzenie umiejętności pisania ze słuchu,
          -upowszechnianie innowacyjnych metod nauki i zabawy,
          -integracja międzypokoleniowa.


          II Dzielnicowe Rodzinne Dyktando adresowane jest do uczniów Szkół Podstawowych z Dzielnicy Warszawa - Wesoła oraz dorosłych członków ich rodzin. 
          Poprzez innowacyjną, edukacyjno-zabawową formę dyktanda w drużynie dziecko - dorosły pragniemy udowodnić, że wspólne zmagania z ortografią polską mogą być przyjemnością i doskonałą formą rodzinnej nauki i zabawy.

          REGULAMIN KONKURSU:
          1. Dyktando Rodzinne odbędzie się 16 maja 2019 r. o godzinie 18:00.
          2. Dyktando Rodzinne to konkurs skierowany do uczniów klas 3-4 szkół podstawowych.
          3. Treść dyktanda układają Organizatorzy (nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej nr 172) przy wsparciu nauczycieli polonistów.
          4. Dyktando Rodzinne polega na napisaniu tekstu dyktanda przez zespół, w skład którego wchodzi dorosły członek rodziny (rodzice, rodzeństwo lub dziadkowie) oraz dziecko – uczeń Szkoły Podstawowej z Dzielnicy Wesoła z klas 3 – 4.
          5. Przedstawiciel rodziny nie może być z wykształcenia polonistą, absolwentem filologii polskiej lub pracownikiem naukowym z tego zakresu.
          6. Ocenie podlegają błędy ortograficzne i interpunkcyjne, przy czym za błąd ortograficzny przyznaje się - 1p, a za interpunkcyjny - 0,5p. Opuszczenie wyrazu lub litery traktowane jest jak błąd ortograficzny. Za błąd uważane będzie również poprawianie tego samego wyrazu. Pomyłkę należy skreślić, a prawidłowy zapis umieścić nad skreśleniem.
          7. Dyktando czytane jest na początku przez prowadzącego, a potem po 1 zdaniu, podawane do zapisu uczestnikom.
          8. Treść dyktanda pisze zawsze dziecko.
          9. Zwycięzcą jest ten zespół, który napisze dyktando bezbłędnie lub uzyska najmniejszą liczbę błędów.
          10.Zwycięzcom zostaną przyznane nagrody i Dyplomy Rodzinki Bezbłędnych, natomiast pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w konkursie.
          11.W czasie konkursu członkowie zespołu muszą ze sobą współpracować porozumiewając się ze sobą w sposób niezakłócający pracy innym grupom.
          12.W celu zgłoszenia drużyny do konkursu należy wypełnić Kartę Uczestnictwa zamieszczoną na stronie Szkoły Podstawowej nr 172 lub przekazaną uczniowi przez wychowawcę (karty zostaną wysłane droga mailową na adresy szkół) i dostarczyć do Organizatorów (do Sekretariatu szkoły) do dnia 13 maja 2019 r. Dane uczestników będą potwierdzane na podstawie dokumentu tożsamości (dowód osobisty i legitymacja szkolna), należy je okazać w dniu Dyktanda.


          Rozstrzygniecie konkursu odbędzie się̨ po sprawdzeniu przez Komisję dyktand. Rozdanie nagród odbędzie się w Auli Szkoły Podstawowej nr 172 i zostanie podana z tygodniowym wyprzedzeniem.
          Aby konkurs się odbył, muszą w nim wziąć udział przynajmniej 3 zespoły.
          Organizator przygotowuje materiały, a uczestnicy konkursu przybory do pisania (czarny, nieścieralny długopis). Czas trwania dyktanda 30-45minut.
          JURY:
          Nad przebiegiem Dyktanda czuwa Jury.
          Członkowie Jury czuwają nad prawidłowym przebiegiem Dyktanda, ogłaszaniem listy zwycięzców, postanowień niniejszego Regulaminu oraz rozstrzygnięciem kwestii spornych związanych z przebiegiem Dyktanda.
          Jury może podjąć decyzję o wykluczeniu z konkursu uczestników, którzy naruszają postanowienia Regulaminu.
          Jury jest zobowiązane do zachowania bezstronności podczas oceny poszczególnych prac.


          PRZEBIEG KONKURSU:
          Dyktando rozpocznie się w auli SP nr 172 w Warszawie dnia 16 maja 2019 r. Uczestnicy otrzymają opieczętowane kartki, na których należy wpisać tekst dyktanda.
          Podczas pisania tekstu dyktanda uczestnicy nie mogą korzystać z żadnych pomocy naukowych, opuszczać sali przed oddaniem prac, korzystać z jakichkolwiek urządzeń elektronicznych i słowników. Nie wolno dyktowanego tekstu pisać wielkimi literami drukowanymi. Nie wolno dyktowanego tekstu pisać przez kalkę lub kopiować w inny sposób. Wszelkie nieczytelne i niejednoznaczne zapisy wyrazów i znaków interpunkcyjnych będą̨ interpretowane na niekorzyść piszących. Ewentualne poprawki należy nanieść przez skreślenie wyrazu błędnego i napisanie powyżej wersji poprawnej. Wgląd do własnej pracy konkursowej będzie możliwy w terminie późniejszym, podanym przez Organizatora.
          - Tekst dyktanda zostanie opracowany na podstawie zasad pisowni i interpunkcji zawartych w „Wielkim słowniku ortograficznym PWN” pod redakcją Edwarda Polańskiego, Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2016.
          POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
          - Udział w konkursie jest dobrowolny i oznacza przyjęcie w pełni postanowień niniejszego Regulaminu.
          - Organizator zastrzega sobie prawo do skrócenia, przedłużenia, unieważnienia konkursu lub pewnych jego etapów.
          - Sytuacje nieobjęte niniejszym Regulaminem rozstrzyga Organizator lub Jury konkursu.

          Organizatorzy:
          Katarzyna Korczyńska,Iwona Szostak,Wiesława Piotrowska


           

          Dzielnicowy konkurs piosenki w językach obcych w Szkole Podstawowej nr 385

            

          Szkoła Podstawowa nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ul. Klimatyczna 1
          w Warszawie organizuje XII DZIELNICOWY KONKURS PIOSENKI W JĘZYKACH OBCYCH POD PATRONATEM BURMISTRZA DZIELNICY WESOŁA.

          Cele konkursu:
          1.Popularyzacja nauki języków obcych poprzez stosowanie różnorodnych form kontaktu z językiem.
          2. Rozwijanie zainteresowań muzycznych uczniów.
          3. Doskonalenie umiejętności wokalnych i wokalno-instrumentalnych dzieci i młodzieży.
          3. Zaznajamianie z elementami kultury innych narodów
          4. Rozwijanie kontaktów pomiędzy uczniami i nauczycielami poszczególnych szkół na 
          terenie dzielnicy.
          5. Wymiana doświadczeń między uczniami i nauczycielami.

          Regulamin konkursu:

          Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
          Konkurs składa się z dwóch etapów: etapu szkolnego i dzielnicowego, i odbywa się 
          w dwóch kategoriach głównych: piosenka angielska oraz piosenka w innych językach obcych, z podziałem na następujące grupy wiekowe:
          kl. I – III
          kl. IV – VI
          kl. VII – VIII 
          kl. III gimnazjalne

          Do etapu dzielnicowego szkolna komisja konkursowa wyłania przedstawicieli z każdej kategorii. W konkursie dzielnicowym mogą wziąć udział :
          • w kategorii kl. I – III max. dwaj soliści, jeden duet oraz dwa zespoły ;
          • w kategorii kl. IV – VI max. dwaj soliści, jeden duet oraz jeden zespół śpiewający w języku angielskim oraz po jednym soliście, duecie i zespole śpiewającym w innym języku obcym;
          • w kategorii kl. VII – VIII max. dwaj soliści, jeden duet oraz jeden zespół śpiewający w języku angielskim oraz dwóch solistów, jeden duet i zespół śpiewający w innym języku obcym;
          • w kategorii kl. III gimnazjalnych max. dwaj soliści, jeden duet oraz jeden zespół śpiewający w języku angielskim oraz po jednym soliście, duecie i zespole śpiewającym w innym języku obcym;

          Uczestnicy konkursu wykonują utwór konkursowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego, akompaniamentem własnym lub z wykorzystaniem podkładu bez śpiewanej linii melodycznej . Podkład przesyłamy na adres mailowy koordynatora etapu dzielnicowego, nie później niż do dnia 25.04.2019. Przesłane podkłady powinny zawierać : tytuł utworu, pełne imię i nazwisko wykonawcy oraz nazwę szkoły. 

          Uczestnicy konkursu są oceniani pod względem doboru repertuaru adekwatnego do wieku, możliwości wokalnych, językowych oraz przekazywanych treści.
          Organizatorzy dopuszczają możliwość modyfikacji tekstu wykonywanych piosenek, aby je dostosować do płci/wieku wykonawców.

          Terminarz konkursu:
          I etap – szkolny
          • szkolna komisja przeprowadza konkurs na terenie szkoły i wyłania swoich przedstawicieli do etapu dzielnicowego oraz przesyła do organizatora zgłoszenie do konkursu do dnia 19.04.2019 r. (zał.1)

          II etap – dzielnicowy
          Etap dzielnicowy odbędzie się dnia 08.05.2019 r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej nr 385, ul. Klimatyczna 1.
          Koncert laureatów odbędzie się 23.05. 2019 r. o godz.17.00 w auli Szkoły Podstawowej 
          nr 385.

          Ważne informacje organizacyjne:

          1. W trosce o poziom artystyczny konkursu prosimy, aby koordynatorem etapu szkolnego był nauczyciel muzyki.
          2. Prosimy o terminowe przekazanie zgłoszeń i dostarczenie podkładów muzycznych, co umożliwi wcześniejsze ułożenie grafiku przesłuchań.
          3. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany kategorii w zależności od otrzymanych zgłoszeń.
          4. Z każdej szkoły zapraszamy publiczność. Prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorami w sprawie ilości osób uczestniczących jako publiczność.
          5. Zwracamy się z serdeczną prośbą do Dyrektorów szkół o pomoc w organizacji eliminacji na terenie szkoły oraz o umożliwienie wykonawcom, opiekunom i publiczności udziału w imprezie. 


          Zachęcamy do wzięcia udziału w w/w konkursie.
           

          Materiały do pobrania:

          DZIELNICOWY_KONKURS_PIOSENKI_2019-regulamin.docx

          DZIELNICOWY_KONKURS_PIOSENKI_2019-zgloszenie.docx


           

          II Dzielnicowy Konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii pt. „I LOVE YOU UK"

          Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 173 im. Górników Polskich w Warszawie 05-077 Warszawa, ul. Trakt Brzeski 18.

          Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII. Udział w konkursie jest bezpłatny

          Konkurs będzie podzielony na dwa etapy: szkolny i dzielnicowy.

          Pierwszy etap (szkolny)
          będzie polegał na rozwiązaniu testu wielokrotnego wyboru. Test będzie 
          zawierał pytania związane z historią i kulturą Wielkiej Brytanii.
          Po przeprowadzeniu etapu szkolnego zostanie wytypowana drużyna 3-osobowa do udziału w etapie dzielnicowym.

          Etap dzielnicowy
          zostanie przeprowadzony 10.05 br. godz. 9.00 w SP173 i będzie miał formę teleturnieju.
          Tego samego dnia odbędzie się wręczenie nagród i dyplomów.


          Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i życzymy powodzenia.

          Zaproszenie

           


           

          Dzielnicowy konkurs "Geniusze polskiej nauki - odkryj ich wynalazki w XXI w"

          Burmistrz Dzielnicy Wesoła Miasta Stołecznego Warszawy i Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej zapraszają do udziału w III DZIELNICOWYM KONKURSIE GENIUSZE POLSKIEJ NAUKI – ODKRYJ ICH WYNALAZKI W XXI WIEKU POD PATRONATEM: Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

          GŁÓWNY ORGANIZATOR:
          Szkoła Podstawowa Nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie .

          CELE KONKURSU:

          1. Propagowanie znaczenia nauk matematyczno – przyrodniczych wśród uczniów szkół podstawowych.
          2. Upowszechnianie wiedzy na temat wkładu polskiej nauki w naukę światową.
          3. Inspirowanie do zdobywania wiedzypoprzez obserwowanie zjawisk fizyczno–przyrodniczych.
          4. Kształtowanie umiejętności pracy w zespole.
          5. Kształtowanie kreatywności i umiejętności autoprezentacji.


          ZASADY KONKURSU:
          1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas II -VII szkół podstawowych w dzielnicy Wesoła, w dwóch kategoriach wiekowych:
                a) uczniowie klas II -III szkoły podstawowej;
                b) uczniowie klas IV -VII szkoły podstawowej.


          2. Konkurs składa się z dwóch etapów:
          etap I- szkolny: 
          wykonanie, opisanie prezentacji multimedialnej programie PowerPoint. 

          Prezentację wraz z protokołem należy złożyć do dnia 4 kwietnia 2019 r., 
          w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej, ul. Brata Alberta 46.

          etap II –dzielnicowy (finał) odbywa się w Szkole Podstawowej nr 172 im.Polskiej Organizacji Wojskowej, ul. Brata Alberta 46 
          – przedstawienie scenki inspirowanej biografią wybranego wynalazcy i momentem dokonania odkrycia (czas scenki – max.10 min. w grupie 3-5 osobowej).

          I ETAP –SZKOLNY
          1. I etap konkursu polega na wykonaniu prezentacji multimedialnej na temat jednego 
          wybranego wynalazcy i jego odkrycia bądź wynalazku (załącznik nr 3) oraz 
          wykazaniu się znajomością jego biografii (grupa 3-5 osób)
          . Szkolna komisja konkursowa, po dokonaniu oceny sporządza protokół (załącznik nr 2) i wraz z 2 wybranymi prezentacjami (I miejsca w dwóch kategoriach wiekowych), dostarcza do 
          dnia 4 kwietnia 2019 r. do godziny 16:00 do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 172, 
          ul. Brata Alberta 46. Ze szkoły można dostarczyć po 1 pracy z każdej z dwóch kategorii wiekowych.
          2.Prezentacja multimedialna w programie PowerPoint powinna zawierać max.10 
          slajdów, prezentacja powinna zawierać informacje o autorach (imiona i nazwiska uczniów, klasa, szkoła, imię i nazwisko nauczyciela).
          Na ostatnim slajdzie prezentacji powinna zostać umieszczona bibliografia (spis 
          materiałów wykorzystanych przy tworzeniu prezentacji, łącznie ze stronami www). 
          Prezentacja powinna zostać nagrana na płytę, umieszczona w opakowaniu 
          ochronnym, podpisana: dane szkoły oraz autorzy, imię i nazwisko nauczyciela numer 
          telefonu oraz adres mailowy.
          3. Zgłoszenie prezentacji multimedialnej do konkursu oznacza wyrażenie zgody na 
          nieodpłatne jej wykorzystanie w celu propagowania konkursu. Organizator zastrzega 
          sobie prawo do umieszczania na stronie internetowej szkoły i w prasie lokalnej 
          prezentacji oraz wizerunku – zdjęcia z prezentacji scenek, odbioru nagród.
          4.Zgłaszając prezentację multimedialną do konkursu, uczestnik wyraża zgodę na 
          wykorzystanie i przetwarzanie swoich danych osobowych wyłącznie do celów związanych z organizacją konkursu. Gwarantuje również, że posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonej pracy, wcześniej nigdzie niepublikowanej.
          5. Zgłoszenie pracy do konkursu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez 
          rodzica lub opiekuna prawnego na przetwarzanie danych osobowych przez 
          Organizatora oraz publiczne wykorzystanie prezentacji multimedialnej, wizerunku 
          uczestników oraz imion i nazwisk na potrzeby konkursu.
          6. Dostarczenie prezentacji multimedialnej na konkurs jest równoznaczne 
          z uznaniem powyższego regulaminu.
          7. Prezentacje multimedialne zgłoszone do konkursu nie będą zwracane 
          i pozostaną w zbiorach Organizatora.

          II ETAP –DZIELNICOWY
          1. W dniu 25 kwietnia 2019 r. o godz. 10:00 w auli Szkoły Podstawowej nr 172 im. 
          Polskiej Organizacji Wojskowej, ul. Brata Alberta 46, uczestnicy odegrają scenki 
          inspirowane biografią wybranego wynalazcy i momentem dokonania odkrycia bądź wynalazku
          – czas scenki – max. 10 min. w grupie 3-5 osób oraz przedstawią swoją prezentację multimedialną.

          KOMISJA KONKURSOWA
          Oceny dokona powołana przez organizatorów Komisja Konkursowa.
          Kryteria oceny:

          kreatywność, poprawność merytoryczna, wyobraźnia, poprawność wykonania 
          doświadczeń, atrakcyjność sposobu prezentacji, oryginalność, jakość 
          wykonania, poziom techniczny prezentacji.

          Komisja Konkursowa zastrzega sobie prawo do rozszerzania wymienionych powyżej 
          kryteriów (wyłącznie w przypadku braku możliwości dokonania obiektywnej oceny).
          Rozstrzygnięcie Komisji Konkursowej jest ostateczne. 

          Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

           

          Dokumenty do pobrania:

          Geniusze_polskiej_nauki_-_odkryj_ich_wynalazki_w_XXI_wieku



           

          Dzielnicowy Konkurs Ortograficzny
          Mistrz Ortografii

           

          Zapraszamy uczniów klas 5-8 oraz III klas gimnzjalnych do udziału w DZIELNICOWYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 385 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie

          Cele konkursu:
          uwrażliwianie na poprawność ortograficzną;
          rozwijanie szacunku dla języka ojczystego;
          budzenie zamiłowania do ortografii;
          praktyczne wykorzystanie zdobytych wiadomości;
          podnoszenie umiejętności ortograficznych młodzieży;
          kształcenie umiejętności płynnego i poprawnego pisania;
          rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej ortografii i interpunkcji. 

          Warunki uczestnictwa:
          1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów V - VIII klas szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjalnych w dzielnicy Wesoła zakwalifikowanych
          w drodze eliminacji klasowych i szkolnych.

          Szkołę reprezentują 3 osoby z każdej kategorii wiekowej.

          2. Eliminacje szkolne powinny odbyć się do dnia 14.03.2019 r.

          3. O wyłonienie uczestników biorących udział w konkursie prosimy nauczycieli polonistów uczących szkole.
          Zgłoszenia należy przesłać do 15.03.2019 r. na numer fax (22) 773 23 35 w.210.

          Dzielnicowy Konkurs Ortograficzny odbędzie się 19.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie, ul. Klimatyczna 1, o godz. 9.30
          dla klas V i VI; o godz. 11.00 dla klas VII, VIII i III gimnazjalnych.


          Podczas etapu dzielnicowego uczestnicy napiszą dyktando, które będzie sprawdzało znajomość i umiejętność zastosowania zasad ortograficznych:
          pisownia wielkiej litery w nazwach własnych, nazwach geograficznych, tytułach;
          pisownia wyrazów, w których występują upodobnienia pod względem dźwięczności;
          pisownia wyrazów z „rz" po spółgłoskach, obocznym oraz niewymiennym;
          pisownia wyrazów z „ż" obocznym, po spółgłoskach oraz niewymiennym;
          pisownia wyrazów z „ch";
          pisownia wyrazów z „h";
          pisownia wyrazów z „ó" obocznym, w końcówkach oraz niewymiennym;
          pisownia wyrazów z „u" czasownikach i rzeczownikach;
          pisownia wyrazów, w których występują zmiękczenia;
          pisownię wyrazów z „ą, ę, om";
          pisownia „nie" z różnymi częściami mowy; 
          pisownia wyjątków.
          Przebieg konkursu:
          • Konkurs składa się z trzech etapów: klasowego, szkolnego i międzyszkolnego.
          • Podczas etapu międzyszkolnego wszyscy uczestnicy piszą ten sam tekst dyktanda.
          • Podczas pisania tekstu dyktanda nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych.
          • Dyktowanego tekstu nie wolno pisać drukowanymi literami.
          • Ocenie poddawana jest również interpunkcja.
          • Nieczytelny i niejednoznaczny zapis wyrazu lub znaku interpunkcyjnego będzie rozstrzygany na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki i skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone.
          Również w poprawkach nie wolno używać drukowanych liter.
          • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki między autorami prac, którzy popełnili taką samą liczbę błędów.
          • Spośród uczestników konkursu zostanie wyłoniony Mistrz Ortografii w kategorii uczniów klas V - VI, VII - VIII a także w kategorii uczniów klas III gimnazjum.
          • O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora, składająca się z nauczycieli języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 385.
          • Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 10.04.2019 r.
          • Prace konkursowe są udostępniane do wglądu na wniosek dyrektora danej szkoły lub rodzica ucznia.
          Organizatorzy


          koordynatorzy konkursów

           


           

          Dzielnicowy Konkurs Matematyczny „Matematyka się liczy”

          Zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjum do udziału w Dzielnicowym Konkursie Matematycznym 
          " Matematyka się liczy"

          1. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie –Wesołej, ul. Klimatyczna 1.
          2. Celem konkursu jest:
          • Zainteresowanie jak największej liczby uczniów matematyką,
          • Promocja i wspieranie uczniów utalentowanych matematycznie,
          • Zachęcenie młodzieży do lepszego opanowania pojęć i metod matematycznych
          • Kształtowanie zachowania w sytuacjach nowych i trudnych,
          • Poszerzenie wiedzy i ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia,
          • Nauka poprzez zabawę i współzawodnictwo.
          1. Konkurs będzie przeprowadzany dla uczniów szkół podstawowych na poziomie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjum.
          2. Zakres zadań konkursowych nie będzie wykraczał poza program nauczania matematyki w szkole podstawowej lub gimnazjum.
          3. Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i dzielnicowego.
          4. Do dnia 29 marca 2019 roku należy zgłosić organizatorowi udział szkoły w konkursie faksem pod numer 22 773 23 35. (Prosimy o podanie telefonu kontaktowego do osoby odpowiedzialnej za konkurs w danej szkole.)
          5. Do końca kwietnia szkoły przeprowadzają we własnym zakresie etap szkolny konkursu. Etap ten ma na celu wyłonienie z każdej szkoły trzech najlepszych uczniów z poszczególnych poziomów.
          6. Do 8 maja 2019 roku szkoły przesyłają pisemną informację zawierającą imiona, nazwiska laureatów etapu szkolnego oraz nazwisko opiekuna, który zostanie włączony w skład komisji konkursowej. ( w przypadkach losowych zgłoszonego ucznia może zastąpić kolejna osoba spośród laureatów etapu szkolnego, ale wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu tego faktu organizatorowi)
          7. Do 20 kwietnia każda uczestnicząca w konkursie szkoła może przesłać organizatorowi propozycję 5 zadań konkursowych, (każde po 5 pkt.) wraz ze schematem punktowania.
          8. Do 4 maja 2019 komisja konkursowa przygotowuje zestaw zadań.
          9. Etap dzielnicowy odbędzie się 17 maja 2019 roku w budynku Szkoły Podstawowej 385 o godzinie 09:00. Uczestnicy będą mieli do rozwiązania 5 zadań jednakowo punktowanych(po 5pkt.) w czasie 75 minut.
          10. Zadania sprawdzane będą w dniu przeprowadzania etapu dzielnicowego. W skład komisji wchodzą nauczyciele matematyki wszystkich szkół biorących udział w konkursie ( jeśli wyrażą taką wolę).
          11. Uczniowie wracają pod opieką do swoich szkół.
          12. Laureatami konkursu zostaną uczniowie, którzy zajęli pierwsze, drugie i trzecie miejsca na każdym poziomie.
          13. Organizator przewiduje dyplomy i nagrody rzeczowe dla uczniów. 

             


           

          Konkurs historyczny "Powstanie warszawskie w świadomości potomnych"

          W związku z 75. rocznicą Powstania Warszawskiego Fundacja ,,Warszawa Walczy 1939-1945” i Muzeum Niepodległości 
          ogłaszają konkurs historyczny ,,Powstanie Warszawskie w świadomości potomnych”.

          Celem 7. edycji konkursu jest utrwalanie w pamięci bohaterskiego zrywu powstańczego żołnierzy i ludności Warszawy o wolność naszej stolicy.

          Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie wszystkich typów szkół oraz wychowankowie placówek edukacyjnych, którzy wykonają prace indywidualnie. Zwycięzcy konkursu w poszczególnych kategoriach, jak również nauczyciele-opiekunowie uhonorowani zostaną nagrodami rzeczowymi.

          REGULAMIN KONKURSU

          FUNDACJA „WARSZAWA WALCZY 1939-1945”
          MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI OGŁASZAJĄ
          Z OKAZJI 75 ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO KONKURS HISTORYCZNY
          „Powstanie Warszawskie w świadomości potomnych” pod patronatem
          PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
          ZWIĄZKU POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH
          MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO 

          I. ORGANIZATORZY:

          Fundacja „Warszawa Walczy 1939-1945”
          Muzeum Niepodległości

          II. CEL KONKURSU:

          - popularyzacja tradycji i historii Polski wśród dzieci i młodzieży;
          - kształtowanie patriotyzmu i szacunku dla bohaterskiego czynu powstańczego 
          1944 roku;
          - prezentacja twórczości amatorskiej o wysokich walorach estetycznych;
          - kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego.

          III. UCZESTNICY KONKURSU:

          Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie wszystkich typów szkół Warszawy i Mazowsza oraz wychowankowie placówek edukacyjnych, którzy wykonają prace indywidualnie. Uczestnicy konkursu
          Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych:
          -Szkoły podstawowe klasy 4-8
          -Szkoły ponadpodstawowe
          Fundacja ,,Warszawa Walczy 1939-1945” przekaże bezpłatnie publikacje ,,Warszawskie Termopile” wszystkim szkołom i placówkom wychowawczym uczestniczącym w konkursie. Odbiór publikacji w siedzibie Fundacji przy ul. Kazimierzowskiej 64A po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym tel. 22 8480923.

          IV. WARUNKI UCZESTNICTWA:

          1. Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie pracy w kategoriach:
          a) Plastycznej, w różnorodnych technikach (malarstwa, grafika, collagu, plakat (maksymalny format A-2).
          b) Literackiej w dowolnym rodzaju (od 2 do 4 stron w formacie A-4, odstęp 1,5,
          czcionka 12) (wydrukowane i nagrane na CD).
          c) Multimedialnej -prezentacji komputerowej, fotograficznej, filmowej (wykonanej w 
          programie PowerPoint 2010 i zarejestrowanej na DVD lub CD do 25 slajdów).
          2. Uczestnik indywidualny może wykonać jedno z zadań wyżej wymienionych kategorii.

          Szkoła, placówka wychowawcza może przesłać do komisji konkursowej nie 
          więcej niż 3 prace w każdej kategorii /plastycznej, literackiej, multimedialnej/.

          Regulamin konkursu dopuszcza jedynie prace indywidualne, które mogą być
          napisane/wykonane pod merytorycznym kierunkiem jednego opiekuna. 

          Informacja dla laureatów konkursu i ich opiekunów zostanie umieszczona na
          stronie internetowej Muzeum Niepodległości w zakładce konkursy, nie później niż 7
          dni przed finałem. Wyniki konkursu podane na stronie internetowej Muzeum
          stanowią jednocześnie zaproszenie laureata do przyjazdu na finał konkursu.

          V. ZGŁASZANIE PRAC:

          1. Każda praca powinna być opatrzona kartą informacyjną zawierającą następujące dane: imię, nazwisko, wiek autora (autorów), adres i telefon, imię i nazwisko nauczyciela lub innej osoby, pod kierunkiem której praca została wykonana.
          2. Prace nadesłane na konkurs nie będą zwracane na żądanie autorów.
          3. Prace nagrodzone i wyróżnione zostaną przekazane do Muzeum Niepodległości. 
          4. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do reprodukowania prac oraz publikowania w 
          środkach masowego przekazu.
          5. Prace zakwalifikowane na konkurs stanowią własność Organizatorów.

          VI. TERMINARZ NADSYŁANIA PRAC:

          Prace plastyczne, pisemne i multimedialne należy nadsyłać na adres: 
          Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. ul. Skazańców 25, 01-532 Warszawa 
          do 30 kwietnia 2019 r.


          VII. OCENA PRAC I NAGRODY:

          Prace konkursowe oceniane będą w następujących grupach wiekowych:
          – uczniowie szkół podstawowych: 
          – uczniowie szkół ponadpodstawowych (ponadgimnazjalnych).

          Prace oceniać będzie komisja konkursowa powołana przez Dyrektora 
          Muzeum Niepodległości, po uzgodnieniu ze współorganizatorami konkursu.

          Organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe dla uczestników i nauczycieli- opiekunów za zajęcie 1-3 miejsca we wszystkich kategoriach.

          Uroczystość ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród odbędzie się w 14 czerwcu 2019 o godz. 12.00 w sali kinowej Karola Beyera Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej 

          Informacje na temat konkursu można uzyskać: 

          1) Michał Rybak, Dział Edukacji, tel.22 826 90 91 wew. 42 
          2) Fundacja ,,Warszawa Walczy 1939-1945", tel/fax 22 848 09 23


           

          Konkurs dzielnicowy - "Zmagania z genetyką"

           

          Zapraszamy serdecznie uczniów klas 8 SP i III gimnazjum do udziału w dzielnicowym konkursie "Zmagania z genetyką".

          Etap szkolny - 15.03.2019 - o godz. 12.00

          Etap dzielnicowy (finał) - 08.05.2019 - o godz. 9.00 - w Szkole Podstawowej nr 171 w Warszawie. 

           

          Regulamin konkursu - do pobrania

           


           

          DZIELNICOWY KONKURS MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZY „EKOMAT”

          Zapraszamy do udziału w konkursie.

          REGULAMIN DZIELNICOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEGO
          „EKOMAT”

          I. ORGANIZATOR
          Szkoła Podstawowa
          im. Marszałka Józefa Piłsudskiego nr 385
          ul. Klimatyczna 1
          05-077 Warszawa Wesoła
          II. TERMIN KONKURSU
          1. Zgłoszenia należy dokonywać do 12.03.2019r.
          2. Termin zawodów 29.03.2019r.

          III. CELE KONKURSU
          1. Rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematyką i przyrodą.
          2. Doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia uczniów.
          3. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematyczno- przyrodniczych uczniów.
          4. Rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
          5. Stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia się w rywalizacji z innymi uczniami.
          6. Umożliwienie uczniom osiągnięcia satysfakcji z własnej pracy.
          IV. REGULAMIN
          1. Do konkursu mogą przystąpić drużyny maksymalnie 4 osobowe.
          2. Każda szkoła może wystawić trzy drużyny- po jednej na każdym poziomie
          - klasy 4
          - klasy 5
          - klasy 6
          3. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach tj.:
          - Konkurs klas
          - Konkurs szkół
          4. Każdy uczestnik konkursu musi mieć własne przybory.
          5. Każda drużyna w chwili rozpoczęcia konkursu otrzymuje 5 zadań.
          6. Zawodnicy mogą pracować nad dowolnym zadaniem z otrzymanego zestawu. Gdy
          drużyna uzna, że jej odpowiedź jest prawidłowa jeden z zawodników podchodzi do
          punktu sędziowskiego dokonać prezentacji rezultatu zapisanego na kartce z
          wydrukowanym zadaniem.
          7. W punkcie sędziowskim rozwiązanie zadania jest sprawdzane i jeśli jest poprawne, to jest oznaczane przez sędziego. Liczba prezentacji odpowiedzi jest nieograniczona.
          8. W punkcie sędziowskim jest wielu sędziów i każdy z nich sprawdza tylko zadania
          przeznaczone na każdy poziom. Szczegóły zostaną ogłoszone na miejscu przed
          rozpoczęciem konkursu. Jeśli wielu zawodników podejdzie do danego sędziego w tym samym czasie, przyjmowanie są w kolejności podejścia.
          9. Rozwiązanie zaakceptowane przez sędziego jest oznaczane przez sprawdzającego i w
          takim wypadku drużyna otrzymuje nowe zadanie. Procedura jest powtarzana aż do
          upłynięcia czasu rozgrywek lub rozwiązania wszystkich problemów.
          10. Liczba zadań będzie ogłoszona przed rozpoczęciem zawodów.
          11. Za prawidłowe rozwiązania stosuje się następujący system punktowy:
          a) Przy pierwszym podejściu 4 punkty
          b) Przy drugim podejściu 2 punkty
          c) Przy trzecim i każdym następnym 1 punkt
          12. Zawody trwają 90 minut (+15-20 minut czas organizacyjny). Po upływie czasu
          konkursu, nie można ustawiać się w kolejce do punktu sędziowskiego. Uczestnicy,
          którzy są już obecni w kolejce mogą zaprezentować swoje odpowiedzi. Zadania
          zaprezentowane w ten sposób uważa się za zaprezentowane w momencie
          zakończenia konkursu.
          13. Konkurs klas- wygrywa drużyna, która rozwiązała najwięcej zadań- zdobyła najwięcej punktów. Jeśli wiele drużyn rozwiązało tyle samo zadań- zdobyła taką samą liczbę punktów, zwycięzcą jest drużyna, która rozwiązała zadanie o największym numerze.
          W przypadku dalszego remisu, rozstrzyga drugi największy numer rozwiązanego
          zadania, itd.
          Konkurs szkół- wygrywa ta szkoła, której drużyny w sumie uzyskają największą liczbę
          punktów. Jeśli szkoły zdobędą identyczną ilość punktów zwycięzcą jest szkoła, która
          rozwiązała zadanie o największym numerze. W przypadku dalszego remisu, rozstrzyga drugi największy numer rozwiązanego zadania, itd.
          14. Dozwolone są jedynie standardowe przybory do pisania i rysowania. Wykorzystanie jakichkolwiek urządzeń elektronicznych (kalkulatorów, notebooków, itp.), środków komunikacyjnych (telefonów, internetu, itp.), a także literatury i własnych notatek jest zabronione. Współpraca jest dozwolona tylko pomiędzy członkami danej drużyny.
          15. Zgłoszenie szkoły do konkursu jest jednocześnie wyrażeniem zgody na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych uczniów w zakresie związanym z przebiegiem
          konkursu.

          ZAGADNIENIA DO DZIELNICOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZEGO „EKOMAT”

          MATEMATYKA
          KLASA 4
          Liczby naturalne. Oś liczbowa
          Dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie liczb.
          Potęgowanie liczb.
          Kolejność wykonywania działań.
          Dziesiątkowy system pozycyjny.
          Rzymski system zapisywania liczb.
          Obliczenia sposobem pisemnym.
          Miary czasu.
          Punkt, prosta, półprosta.
          Mierzenie odcinków, jednostki długości.
          Kąty i ich rodzaje, mierzenie kątów.
          Prostokąt, kwadrat- pole, obwód, własności.

          KLASA 5
          Zagadnienia z poprzedniego poziomu.
          Systemy zapisywania liczb.
          Rachunek pamięciowy- dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.
          Kolejność wykonywania działań.
          Droga, prędkość, czas.
          Obliczenia sposobem pisemnym.
          Trójkąt i jego własności.
          Podzielność liczb.
          Zaokrąglanie liczb.
          Ułamki zwykłe.
          Rozpoznawanie i zapisywanie wyrażeń algebraicznych.
          Wyrazy podobne. Redukcja wyrazów podobnych.
          Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych.
          Rozwiązywanie równań.

          KLASA 6
          Zagadnienia z poprzedniego poziomu.
          Działania na liczbach naturalnych.
          Podzielność liczb.
          Średnia arytmetyczna.
          Figury płaskie- prosta, kąty, trójkąty, czworokąty.
          Pola wielokątów.
          Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych.
          Procenty.

          ZAGADNIENIA DO DZIELNICOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNO- PRZYRODNICZEGO „EKOMAT”

          PRZYRODA
          KLASA 4
          Sposoby poznawania przyrody.
          Kierunki geograficzne.
          Zmiany położenia Słońca na niebie w ciągu doby.
          Położenie Słońca na niebie w różnych porach roku.
          Plan i mapa.
          Składniki pogody.
          Organizm człowieka- układy pokarmowy, oddechowy, krwionośny, nerwowy, rozrodczy.
          Narządy zmysłów.
          Świat substancji.
          Zdrowy styl życia.

          KLASA 5
          Zagadnienia z poprzedniego poziomu.
          Biologia jako nauka.
          Jak poznawać biologię?
          Obserwacje mikroskopowe.
          Składniki chemiczne organizmów.
          Budowa komórki zwierzęcej.
          Komórka roślinna, inne rodzaje komórek.
          Samożywność
          Cudzożywność.
          Sposoby oddychania organizmów.

          KLASA 6
          Zagadnienia z poprzedniego poziomu.
          Polska na mapie Europy.
          Znajomość mapy Europy.
          Strefa śródziemnomorska.
          W kolebce europejskiej cywilizacji.
          Planeta Ziemia i jej model globus.
          Życie w morzach i oceanach.
          Wielkie podróże i odkrycia geograficzne.
          Układ Słoneczny.
          Zmiany dnia i nocy na Ziemi.
          Zmiany pór roku na Ziemi.
          Charakterystyka strefy równikowej.
          Charakterystyka strefy międzyzwrotnikowej.
          Osobliwość krajobrazów strefy gorącej Australii. 

           

          Do pobrania:

          DZIELNICOWY_KONKURS_MATEMATYCZNO_PRZYRODNICZY-_REGULAMIN.pdf

          TERMIN_KONKURSU.docx

          ZAGADNIENIA_DO_DZIELNICOWEGO_KONKURSU_MATEMATYCZNO.pdf

           


          DZIELNICOWY KONKURS HISTORYCZNO – PRZYRODNICZY „WESOŁA – WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO

           

          Zapraszamy do udziału w DZIELNICOWYM KONKURSIE HISTORYCZNO – PRZYRODNICZYM „WESOŁA – WCZORAJ, DZIŚ I JUTRO ” 

          REGULAMIN KONKURSU
          I. Organizatorzy . Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 3 8 5 im. „Marszałka Józefa Piłsudskiego” w Warszawie 

          II. Uczestnicy konkursu. 
          Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w dwóch grupach wiekowych : klasy IV - V I szkół podstawowych i klas y VII - VIII szkół podstawowych oraz kl. III gimnazjum dzielnicy Wesoła.

          III. Cele konkursu - poznawanie historii
          Wesołej i jej walorów przyrodniczych; - rozbudzenie zainteresowania lokalnym środowiskiem i historią małej ojczyzny; - kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy.

          IV. Zasady konkursu 
          1. Głównym zadaniem uczestników jest zaprezentowanie historii i współczesności Wesołej; jej walorów przyrodniczych, ekologicznych, architektonicznych oraz wizja przyszłości naszej Dzielnicy. Praca może również zawierać informacje dotyczące ważnych postaci, które miały wpływ na kształtowanie się naszej miejscowości 
          2. Konkurs skierowany jest do uczniów : kl. IV – VI szkół podstawowych w zakresie prac plastycznych przestrzennych,kl. VII – VIII szkół podstawowych i klas III gimnazjów w zakresie filmów, 
          3. Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie: 
          1) plastycznych prac przestrzennych ( uczniowie klas 4 – 6) Wymiary prac o maksymalnej wielkości 1m x 1m x 1m; premiowane będzie wykorzystanie materiałów wtórnych, 
          2) filmu krótkometrażowego (uczniowie klas 7 – 8 i kl. III gimnazjum).
          Filmy powinny być zapisane na nośnikach pamięci zewnętrznych, np.: płycie DVD/pendrive , w formacie zgodnym z odtwarzaczem Windows Media Player lub innymi, np. QuickTime lub iTunes. Akceptowane formaty pliku to avi, mov i mp4. 
          Muzyka do filmu może pochodzić jedynie z legalnego źródła.W filmie mogą znaleźć się obrazy, zdjęcia, wspomnienia, pamiętniki,krótkie informacje tekstowe, dźwięk, muzyka, piosenki. 
          Praca konkursowa nie może naruszać 
          praw autorskich oraz prawa do prywatności osób trzecich. Prezentowane w niej treści
          nie mogą przedstawiać ani propagować zachowań zabronionych przez prawo lub 
          godzących w zasady dobrego wychowania i kultury osobistej. 
          Notka bibliograficzna powinna być zamieszczona na końcu pracy.

          -Na płycie / kopercie należy umieścić nagłówek: Konkurs Dzielnicowy Historyczno 
          –przyrodniczy: „Wesoła-wczoraj, dziś i jutro”, imiona i nazwiska twórców, klasę
          ,nazwisko nauczyciela –opiekuna, szkoła.
          -Długość materiału video -maksymalnie 10 minut. 
          -Film może być nagrany przy pomocy wszelkich możliwych,dostępnych obecnie 
          urządzeń elektronicznych pozwalających na wykonanie powyższego zadania konkursowego (kamera, telefon komórkowy itp.)

          5. Ocenianie prac.

          -Uczeń może zgłosić nie więcej niż jedną pracę wykonaną samodzielnie lub w grupie
          (w przypadku filmu)-maksymalnie trzyosobowej (statyści nie są brani pod uwagę przy liczebności grupy). 
          -Przy ocenie prac konkursowych brane będą pod uwagę zarówno poprawność 
          merytoryczna pracy, jak i forma graficzna (fotografie, reprodukcje dokumentów, strona 
          wizualna)
          -Oprócz strony merytorycznej i graficznej, oceniana będzie atrakcyjność stylu,ciekawostki, samodzielność w tworzeniu narracji. Wszelkie cytaty w pracy powinny być opatrzone przypisem. 
          -Prace oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV–VI szkoły podstawowej oraz VII-VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. 
          -Do każdej pracy musi być obowiązkowo dołączone oświadczenie o zgodzie rodziców 
          na udział w konkursie oraz przetwarzanie danych osobowych dziecka. 
          (Wzór oświadczenia jest w załączniku do Regulaminu).

          V.Organizacja i terminarz konkursu:
          Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie wypełniają kartę zgłoszenia i przesyłają 
          ją na adres Organizatora konkursu:
          Szkoła Podstawowa nr 385 im. Marszałka 
          Józefa Piłsudskiego ul. Klimatyczna ,
          05 -077 Warszawa lub faksem na 
          nr 22773 23 35 do dnia 07.05.2019 r. 
          W zgłoszeniu deklarują liczbę prac oraz podają imiona i nazwiska uczniów oraz szkolnych opiekunów.
          Jedną pracę może przygotować maksymalnie trzech uczniów.

          1.Prace oceniane będą przez komisję 
          konkursową powołaną przez Dyrektora Szkoły 
          Podstawowej nr 385.
          2.Nagrody otrzymają zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obu kategoriach wiekowych.
          Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy z podziękowaniem. 
          3.Gotowe prace w w/w formach należy dostarczyć na adres Szkoła Podstawowa 385, 
          ul. Klimatyczna 1, 05-077 Warszawa,
          do 17 maja 2019r.
          4.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 28 maja 2019 r.
          O terminie wręczenia nagród laureaci zostaną poinformowani w specjalnym zaproszeniu. 

          VI.
          Informacje dodatkowe:
          W czwartek 28 marca 2019 r.o godz.11:40
          w auli SP 385 dla wszystkich
          zainteresowanych historią Wesołej,odbędzie się spotkanie z p. Pawłem Łosiem 
          przewodnikiem warszawskim
          Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych „Złota Kaczka”.
          Tematem spotkania będzie "Wesoła - wczoraj i dziś".

           

          Do pobrania:

          KONKURS_dzielnic_hist-przyrod_2019.pdf


           

          Konkurs czytelniczy "W świecie wyobraźni"

           

          Zapraszamy uczniów do udziału w Konkursie Czytelniczym "W świecie wyobraźni” – ze znajomości książki „Dziadek i Niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. 
          Celem konkursu jest promocja czytelnictwa wśród uczniów, otwieranie się dzieci na świat, kreowanie ich wyobraźni i poczucia estetyki, poznawanie dorobku literackiego i biografii twórców.
          Konkurs dedykowany do uczniów klas IV – VI. 

          - Etap szkolny: Odbędzie się 26 marca w bibliotece szkolnej SP 172.
          Zadaniem uczestników jest rozwiązanie testu przygotowanego przez szkolnego koordynatora. Do etapu dzielnicowego przechodzą uczniowie z najwyższą punktacją. 

          - Etap dzielnicowy: Zgłaszamy drużynę 3 osobową ze zwycięzców etapu szkolnego, która będzie reprezentować szkołę w etapie międzyszkolnym 03 kwietnia 2019r. 
          Etap składa się z dwóch części: indywidualny i drużynowy. 

          Zakres materiału: 
          I etap szkolny: 
          - uczestnicy mają za zadanie przeczytać książkę Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek”.
          II etap –dzielnicowy:
          - znajomość książki „Dziadek i Niedźwiadek”,
          - zapoznanie się z biografią Łukasza Wierzbickiego,
          - znajomość pojęć: patriotyzm, nacjonalizm, kombatant, kompania, korpus, emigracja, migracja, ekspansja, beletrystyka, liryka, powieść historyczna.
          Organizatorem etapu międzyszkolnego jest biblioteka SP 353 im. „Wielkich Odkrywców” w Warszawie.

          Koordynator:
          Nauczyciel biblioteki: Helena Roguska


           

          DZIELNICOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII

          Zapraszamy uczniów klas 5-8 oraz III klas gimnzjalnych do udziału w DZIELNICOWYM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM O TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 385 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie

          Cele konkursu:
          uwrażliwianie na poprawność ortograficzną;
          rozwijanie szacunku dla języka ojczystego;
          budzenie zamiłowania do ortografii;
          praktyczne wykorzystanie zdobytych wiadomości;
          podnoszenie umiejętności ortograficznych młodzieży;
          kształcenie umiejętności płynnego i poprawnego pisania;
          rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej ortografii i interpunkcji. 

          Warunki uczestnictwa:
          1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów V - VIII klas szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjalnych w dzielnicy Wesoła zakwalifikowanych
          w drodze eliminacji klasowych i szkolnych.

          Szkołę reprezentują 3 osoby z każdej kategorii wiekowej.

          2. Eliminacje szkolne powinny odbyć się do dnia 14.03.2019 r.

          3. O wyłonienie uczestników biorących udział w konkursie prosimy nauczycieli polonistów uczących szkole.
          Zgłoszenia należy przesłać do 15.03.2019 r. na numer fax (22) 773 23 35 w.210.

          Dzielnicowy Konkurs Ortograficzny odbędzie się 19.03.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 385 w Warszawie, ul. Klimatyczna 1, o godz. 9.30
          dla klas V i VI; o godz. 11.00 dla klas VII, VIII i III gimnazjalnych.


          Podczas etapu dzielnicowego uczestnicy napiszą dyktando, które będzie sprawdzało znajomość i umiejętność zastosowania zasad ortograficznych:
          pisownia wielkiej litery w nazwach własnych, nazwach geograficznych, tytułach;
          pisownia wyrazów, w których występują upodobnienia pod względem dźwięczności;
          pisownia wyrazów z „rz" po spółgłoskach, obocznym oraz niewymiennym;
          pisownia wyrazów z „ż" obocznym, po spółgłoskach oraz niewymiennym;
          pisownia wyrazów z „ch";
          pisownia wyrazów z „h";
          pisownia wyrazów z „ó" obocznym, w końcówkach oraz niewymiennym;
          pisownia wyrazów z „u" czasownikach i rzeczownikach;
          pisownia wyrazów, w których występują zmiękczenia;
          pisownię wyrazów z „ą, ę, om";
          pisownia „nie" z różnymi częściami mowy; 
          pisownia wyjątków.
          Przebieg konkursu:
          • Konkurs składa się z trzech etapów: klasowego, szkolnego i międzyszkolnego.
          • Podczas etapu międzyszkolnego wszyscy uczestnicy piszą ten sam tekst dyktanda.
          • Podczas pisania tekstu dyktanda nie wolno korzystać z żadnych pomocy naukowych, porozumiewać się z innymi uczestnikami, opuszczać sali, korzystać z wszelkich urządzeń elektronicznych.
          • Dyktowanego tekstu nie wolno pisać drukowanymi literami.
          • Ocenie poddawana jest również interpunkcja.
          • Nieczytelny i niejednoznaczny zapis wyrazu lub znaku interpunkcyjnego będzie rozstrzygany na niekorzyść piszącego. Ewentualne poprawki i skreślenia muszą być wyraźnie zaznaczone.
          Również w poprawkach nie wolno używać drukowanych liter.
          • Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przeprowadzenia dogrywki między autorami prac, którzy popełnili taką samą liczbę błędów.
          • Spośród uczestników konkursu zostanie wyłoniony Mistrz Ortografii w kategorii uczniów klas V - VI, VII - VIII a także w kategorii uczniów klas III gimnazjum.
          • O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora, składająca się z nauczycieli języka polskiego Szkoły Podstawowej nr 385.
          • Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 10.04.2019 r.
          • Prace konkursowe są udostępniane do wglądu na wniosek dyrektora danej szkoły lub rodzica ucznia.

           


          Konkurs filmowo-historyczny

          „Niezłomni żołnierze nie na papierze – historia filmem przedstawiona"

           

          Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie filmowo - historycznego „Niezłomni żołnierze nie na papierze – historia filmem przedstawiona”, organizowanego przez Fundację „Willa Jasny Dom” i Szkołę Podstawową nr 94 im. I Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. 

          Konkurs jest objęty patronatem Kuratorium Oświaty. Wynik tego konkursu jest wpisany na listę konkursów uprawniających do wpisania na świadectwie szkolnym.

          Konkurs skierowany jest do uczniów klas:

          4 – 5 w zakresie prac plastycznych przestrzennych oraz  

          6 – 8 w zakresie filmów

          Szkół Podstawowych województwa mazowieckiego.

           

          Przedmiotem Konkursu jest przygotowanie:

          - plastycznych prac przestrzennych ( uczniowie klas 4 – 5)

          - filmu krótkometrażowego o Żołnierzach Niezłomnych (uczniowie klas 6 – 8).

           

          Prace konkursowe należy przesyłać do 8 marca 2019 roku na adres organizatora konkursu.

           

          Szczegółowe zasady konkursu i regulamin konkursu (po poprawkach) - do pobrania.

          Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych - do pobrania

           


           

          IV edycja Przeglądu Młodych Talentów "Artystyczna Wesoła"

           

          Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Przeglądu Młodych Talentów "Artystyczna Wesoła". Przegląd organizowany jest przez Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesola m.st. Warszawy i odbędzie się 11 i 12 kwietnia 2019 r. w Klubie Garnizonowym „Kościuszkowca” przy Placu Wojska Polskiego 129.

          Przegląd dotyczy wszelkich prezentacji artystycznych, scenicznych i estradowych, takich jak: teatr, kabaret, piosenka, taniec. Biorą w nim udział dzieci i młodzież reprezentujące placówki kultury, przedszkola, szkoły oraz instytucje i organizacje prowadzące działalność kulturalną na terenie Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.

          Każda placówka ma możliwość wystawienia maksymalnie 3 podmiotów, przy czym czas występu dla jednego z nich nie może być dłuższy niż 10 minut.

          Konkurs odbędzie się w 3 kategoriach:
          - przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych
          - klasy I-III
          - klasy IV-VII i klasy gimnazjalne.

          ZASADY UDZIAŁU W PRZEGLĄDZIE:
          - uczestnicy Przeglądu mogą wykonać utwór z podkładem muzycznym lub z akompaniamentem własnym (nauczyciel nie może brać udziału w występie),
          - podkład muzyczny uczestnicy przygotowują na pendrivie, który należy dostarczyć w dniu występu do akustyka; pendrive może zawierać jedynie podkłady muzyczne z prezentowanym utworem,
          - uczestnikom na scenie nie mogą towarzyszyć osoby spoza placówki, którą reprezentują,
          - w celu zgłoszenia się do Przeglądu należy wypełnić kartę zgłoszenia a następnie dostarczyć ją osobiście do siedziby Ośrodka Kultury.
          - zgłoszenia przyjmujemy do 4 kwietnia 2019 r.
          - wypełnienie karty zgłoszenia jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w niej zawartych, w celach związanych z uczestnictwem w Przeglądzie.

          Dla zwycięzców oprócz statuetek oraz nagród rzeczowych przewidziano także warsztaty artystyczne, o których Ośrodek Kultury będzie  informować laureatów na bieżąco.

          Informacje szczegółowe do pobrania:

          REGULAMIN

          KARTA ZGLOSZENIA

           


           

          III WARSZAWSKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I GIMNAZJÓW

          ‘’Young English Explorers’’

           

          Zapraszamy chętnych uczniów do udziału Warszawskim Międzyszkolnym KonkursieJęzyka Angielskiego dla Szkół Podstawowych i Gimnazjów, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 87 w Warszawie.

           Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas 5, 6, 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniowie trzecich klas oddziałów gimnazjalnych.

          Konkurs odbędzie się w II etapach: 

          Etap I (szkolny)

          - Etap II (finał). 

          Do II etapu zostaje zakwalifikowanych troje uczniów szkoły podstawowej oraz troje uczniów z gimnazjum, którzy uzyskali największą liczbę punktów w etapie I. (liczba punktów nie może być niższa niż 80%).

          Finał obejmuje:

          część ustną – prezentacja wcześniej przygotowanego projektu na wybrany temat
          z zakresu wiadomości o Irlandii w języku angielskim. Prezentacja powinna trwać od 3 do 7 minut. Prezentacje dłuższe niż określony limit czasowy będą przerywane. Wszystkie wystąpienia mogą odbywać się w obecności organizatorów, komisji konkursowej, uczestników konkursu, ich nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości.

           

          Regulamin konkursu w załączniku - do pobrania

          Zgoda na przetwarzanie danych - do pobrania

           


           

          III Konkurs Chemiczny „KWAS”

          o zasięgu mazowieckim

           

          Zapraszamy zainteresowanych uczniów klas ósmych i trzecich oddziałów gimnazjalnych do udziału w konkursie chemicznym „KWAS” organizowanym w roku szkolnym 2018/2019 przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 w Warszawie. 

          Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

           

          I etap szkolny - 1 marzec 2019 r. o godz. 9.00, czas trwania 60 minut.

          II etap mazowiecki – 26 kwietnia 2019 r. o godz. 9.00 w gmachu Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK "Garłuch", czas trwania 90 minut.

           

          Szczegóły i regulamin w załączniku - do pobrania.

          Zgoda na przetwarzanie wizerunku  i danych osobowych - do pobrania


           

          Europejski Konkurs Statystyczny

           

          Z przyjemnością informujemy, że wystartowała druga edycja Europejskiego Konkursie Statystycznego (EKS).

          EKS organizowany jest przez Eurostat we współpracy z urzędami statystycznymi krajów europejskich, w tym Głównym Urzędem Statystycznym.

          Głównym celem Konkursu jest zainteresowanie uczniów statystyką oraz zachęcanie nauczycieli do wykorzystywania oficjalnych statystyk podczas zajęć z młodzieżą.

          Europejski Konkurs Statystyczny składa się z dwóch części: krajowej i europejskiej.

           

          Do konkursu zapraszamy uczniów klas 7.

          Każdy zespół powinien składać się z od 1 do 3 uczniów oraz nauczyciela - opiekuna zespołu, który będzie nadzorował pracę.

           

          Zapisy zespołów trwają do 4 lutego 2019 r.  do godz. 23.59.

           

          Zasady, harmonogram oraz pozostałe informacje na temat konkursu znajdziecie na stronie eks.stat.gov.pl .

           


           

           

          Konkurs "Ze Strażą Miejską Bezpiecznie"

           

          Straż Miejska m.st. Warszawy oraz Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zapraszają szkoły podstawowe do udziału w VI edycji konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie”. 

          Konkurs skierowany jest do uczniów piątych klas. Zgłoszenia do konkursu przyjmuje p. Leszek Winiarski. Termin zgłaszania do konkursu drużyn szkolnych upływa 18 stycznia 2019 roku.

          Konkurs odbywa się w trzech etapach:
          1) etap pierwszy (szkolny) – nauczyciele typują spośród uczniów jedną, dwuosobową drużynę reprezentującą daną placówkę,
          2) etap drugi – wytypowane drużyny przystąpią do napisania w czasie 45 minut, testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań. 
          3) etap trzeci – biorą w nim udział wyłącznie drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów spośród szkół z danej dzielnicy. Etap trzeci składa się z:
          a) oceny przygotowanej pracy plastycznej.
          b) prezentacji sposobów udzielania pierwszej pomocy, oraz prawidłowy przejazd rowerem po terenie Miasteczka Ruchu Drogowego (MRD).

          Szczegółowe informacje znajdują się w załącznikach:

          Regulamin_Konkursu.pdf.

          Karta_zgloszenia.pdf

          Oswiadczenie.pdf

          List_do_Dyrektorow_Szkol.pdf

           


           

          Konkurs mikołajkowy

          Samorząd Szkolny
          ogłasza konkurs
          na najładniejsze przebranie
          w dniu 6 grudnia
          (np. Mikołaj, Śnieżynka, Aniołek, Renifer)

           


           

          Konkurs na najlepszą gazetkę województwa mazowieckiego

           

          Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum do udziału w III edycji konkursu na najlepszą gazetkę szkolną województwa mazowieckiego, organizowaną przez Szkołę Podstawową nr 368,  pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

          W załączeniu znajdziecie Państwo wszystkie dokumenty, które znajdują się również na stronie internetowej szkoły: sp368.edu.pl/konkurs-gazetka-szkolna

          Termin przyjmowania zgłoszeń mija 26 kwietnia 2019 r. Do karty zgłoszenia obowiązkowo proszę dołączyć od 3 do maksymalnie 5 wydań gazetki z Państwa szkoły datowanych na rok szkolny 2018/2019.
          Akceptowane są wyłącznie wersje papierowe.

          Materiały dodatkowe:

          Plakat_informacyjny_na_najlepsza_gazetke_szkolna_2018-19

          Regulamin_konkursu_na_najlepsza_gazetke_szkolna_2018-19

          Karta_zgloszenia_-_konkurs__na_najlepsza_gazetke_szkolna_2018-19


           

          Konkurs Języka Francuskiego

           

          Dyrekcja i Nauczyciele Szkoly Podstawowej nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie mają przyjemność zaprosić uczniów szkół podstawowych do udziału w XXIV edycji Międzyszkolnego Konkursu Języka Francuskiego, który odbedzie się w czwartek 28 marca 2019 r. (etap miedzyszkolny) w naszej placówce.
          Tegoroczny temat przewodni: Le francais c'est rigolo dla klas I-III oraz "Od trubadurów do Piaf"- inscenizacja dowolnie wybranego utworu francuskiego stworzonego do połowy lat sześciesiątych.
          Chcielibysmy tym tematem zachęcić uczniów i nauczycieli do wspólnej zabawy, która towarzyszy nam w codziennej nauce tego pieknego języka.
          Przygotujcie piosenki, wierszyki lub scenki i przyjedźcie do nas, aby przeżyć fantastyczne chwile.
          Na uczniów czekaja atrakcyjne nagrody! Zapraszamy
          Konkurs odbywa sie pod patronatem burmistrza dzielnicy Warszawa-Śródmiescie oraz wydawnictwa Hachette
          Szczegóły u M. Lewandowskiej nauczycielki j.francuskiego


           

          V WARSZAWSKI FESTIWAL JĘZYKA ROSYJSKIEGO 2018/2019

           

          V WARSZAWSKI FESTIWAL JĘZYKA ROSYJSKIEGO 2018/2019 objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i czasopisma Języki Obce w Szkole


          Projekt obejmuje:

          1. Konkurs plastyczny (listopad / grudzień 2018 -Szkoła Podstawowa nr 46) 
          „Ilustracja przysłowia rosyjskiego”

          2.Konkurs piosenki rosyjskiej (luty 2019 
          - III LO im. gen.Sowińskiego – zakładka konkursy”)

          3.Konkurs recytatorski 
          „Mój pomysł na wiersz rosyjski dla dzieci”
          (marzec 2019-Szkoła 
          Podstawowa nr 322 im. Jana Brzechwy)

          4.Konkurs wiedzy „Mini konkurs –maksi wiedza”-Aleksander Puszkin (marzec 2019 -XXI LO im. Hugona Kołłątaja)


          5.Konkurs krajoznawczo-plastyczny „Ciekawe zakątki Rosji”(marzec 2019 - LXXXVI Liceum 
          Ogólnokształcące im. Batalionu ''Zośka''
          w Warszawie)

          Regulaminy poszczególnych konkursów dostępne na stronach szkół -organizatorów.

          W projekcie mogą wziąć udział uczniowie wszystkich typów szkół m.st. Warszawy.


          Organizatorami Festiwalu jest Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz szkoły m.st. Warszawy:
          1.XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja , ul. Grójecka 93 , Warszawa
          2.III Liceum Ogólnokształcące im. gen. Sowińskiego ul. Rogalińska 2, Warszawa
          3.LXXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Batalionu „Zośka”, ul. Garbińskiego 1, Warszawa 
          4.Szkoła Podstawowa nr 46 im. Stefana Starzyńskiego, ul. Podbipięty 2, Warszawa
          5.Szkoła Podstawowa nr 322 im. Jana Brzechwy w Warszawie ul. Edwarda Dembowskiego 9, Warszawa

          Zgłoszenia oraz prace proszę składać u Pani Ciupińskiej.


           

          Szkolny konkurs wiedzy o Savoir – Vivre „ Znam i stosuję dobre maniery” 

           

          Szkolny konkurs wiedzy o Savoir – Vivre „ Znam i stosuję dobre maniery”
          W związku z wyjazdem klas III następuje zmiana terminu konkursu. 

          Termin konkursu: 04.12. 2018 r.
          Zgłoszenia należy składać u wychowawcy do 30.11.2018 r.


           

           

          Szkolny konkurs wiedzy o Savoir – Vivre „ Znam i stosuję dobre maniery”
          1.Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa nr 172 koordynator: Barbara Żbikowska; Monika Ceglińska - Pietrow.

          2.Konkurs kierowany jest do uczniów klas III- IV Szkoły Podstawowej nr 172. 

          3.Cel konkursu: 
          - uwrażliwienie na zasady dobrego wychowania, jakie powinny obowiązywać we wzajemnych relacjach społecznych: w towarzystwie rówieśników; wobec osób starszych zarówno w domu, w szkole jaki i w miejscu publicznym; w sytuacjach towarzyskich jak i oficjalnych. 

          4.Termin konkursu: 03.12. 2018 r. 
          Zgłoszenia należy składać u wychowawcy do 30.11.2018 r.

          5.Przebieg konkursu: 
          Uczniowie przystępują do części pisemnej (zadania testowe) uczniowie, którzy otrzymają najwyższą liczą punktów zostaną nagrodzeni.

           

           

          DZIELNICOWY KONKURS „MISTRZ GRAMATYKI POLSKIEJ”

           

          1. Organizator konkursu: Szkoła Podstawowa nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” w Warszawie, koordynator: Agnieszka Skałba.

          2. Konkurs kierowany jest do uczniów klas V-VII szkół podstawowych w dzielnicy Wesoła.

          3. Celem konkursu jest:

          - propagowanie poprawności językowej współczesnej polszczyzny wśród uczniów szkół podstawowych,
          - wdrażanie uczniów do dbałości o poprawność gramatyczną języka,
          - poznawanie piękna ojczystego języka,
          - rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy z zakresu polskiej gramatyki, 
          - praktyczne wykorzystanie zdobytych wiadomości, 
          - wdrażanie do zdrowej rywalizacji.

          4. Przebieg konkursu:

          a) eliminacje szkolne przeprowadza Szkolny Koordynator do 8 grudnia 2018r., 
          b) eliminacje dzielnicowe odbędą się 14 grudnia 2018 r. o godz.11.50 w Szkole Podstawowej nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” przy ulicy Cieplarnianej 23 w Warszawie,
          c) wyniki eliminacji dzielnicowych oraz nagrody zostaną przesłane najpóźniej do szkół w terminie do 20 grudnia 2018r.. 

          5. Zakres materiału: wiedza o języku z podstawy programowej z języka polskiego dla klas V-VII( fonetyka, słowotwórstwo, fleksja i składnia).
          6. Podczas eliminacji dzielnicowych zadaniem uczniów będzie rozwiązanie testu składającego się z zadań zamkniętych (wielokrotnego wyboru) oraz otwartych.
          7. Czas trwania eliminacji dzielnicowych – 60 minut.

          8. Szczegółowy zakres materiału:
          Klasa 5 (materiał z klasy 4)
          1. Zdanie i równoważnik zdania. Nadawca i odbiorca wypowiedzenia. Zdania oznajmujące, pytające i rozkazujące, wykrzyknikowe.
          2. Zdanie rozwinięte i nierozwinięte.
          3. Główne części zdania (pojęcie podmiotu i orzeczenia) oraz ich określenia, związki wyrazowe.
          4. Synonimy, antonimy, wyrazy pokrewne, zgrubienia, zdrobnienia.
          5. Czasownik – osobowe i nieosobowe formy czasownika; odmiana .
          6. Rzeczownik – kategoria liczby, rodzaju i przypadka; rzeczowniki pospolite i własne oraz ich pisownia.
          7. Przymiotnik – przypadek, liczba, rodzaj.
          8. Nieodmienne części mowy: przysłówek, przyimek i spójnik. Wyrażenia przyimkowe.
          9. Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej.
          10. Głoska a litera; samogłoski a spółgłoski; głoski dźwięczne, bezdźwięczne, ustne, nosowe, miękkie, twarde.
          11. Akcent wyrazowy.
          12. Terminy: epitet, porównanie, wyraz dźwiękonaśladowczy, rym, zwrotka, refren, przenośnia.
          Klasa 6
          (Zakres materiału z klasy 4 i 5 ). 
          1. Czasowniki dokonane i niedokonane; tryby czasownika; prosta i złożona forma czasu przyszłego; pisownia cząstek -bym, -byś, -by z czasownikami.
          2. Rzeczowniki żywotne i nieżywotne; rzeczowniki odczasownikowe; deklinacja trudnych form rzeczowników; temat i końcówka rzeczownika, oboczności w odmianie.
          3. Przysłówki – stopniowanie.
          4. Liczebniki: główne, porządkowe, ułamkowe, zbiorowe( odmiana liczebników zbiorowych).
          5. Odróżnianie zdań złożonych współrzędnie od podrzędnie złożonych.
          6. Przecinek z zdaniu złożonym współrzędnie.
          7. Związki wyrazów w zdaniu; przydawka, dopełnienie, okolicznik.
          8. Słownik wyrazów obcych – zawartość, umiejętność skorzystania z niego.
          Klasa 7
          (Zakres materiału z klasy 4, 5 i 6 )
          1. Pisownia cząstki „nie” z różnymi częściami mowy.
          2. Nieosobowe formy czasowników zakończone na –no, -to; strony czasownika.
          3. Osobliwa odmiana niektórych rzeczowników; rzeczowniki, które mają tylko liczbę pojedynczą lub tylko l. mnogą.
          4. Stopniowanie przymiotników i przysłówków.
          5. Liczebniki wielowyrazowe.
          6. Zaimki rzeczowne, przymiotne, liczebne i przysłowne (wraz z odmianą); dłuższe i krótsze formy zaimków.
          7. Przyimki złożone.
          8. Spójniki w zdaniach pojedynczych i złożonych.
          9. Zdanie bezpodmiotowe. Zdania złożone podrzędnie i współrzędnie – rodzaje, wykresy.
          10. Sposoby wyrażania podmiotu i orzeczenia. Rozbiór logiczny i gramatyczny zdania. 
          11. Wyrazy podstawowe i pochodne; podstawa słowotwórcza, formant, oboczności w podstawie.
          12. Związki frazeologiczne.

          Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmują nauczyciele języka polskiego.

          Marzena Borkowska
          Krystyna Ciupińska

           


           

          Konkurs na kartkę świąteczną

           

          Zachęcamy do wzięcia udziały w konkursie na wykonanie kartki świątecznej z życzeniami w języku obcym: angielskim, rosyjskim, francuskim lub niemieckim.


          REGULAMIN
          1. Prace mogą być wykonane dowolną techniką w formie papierowej.
          2. Nie powinny przekraczać formatu połowy kartki A4.
          3. Oceniana będzie estetyka wykonania i oryginalny pomysł.
          4. Praca musi mieć wyraźne odniesienia do Świąt Bożego Narodzenia obchodzonych w danych krajach.
          5. Na kartce powinny znaleźć się życzenia w wybranym języku.
          6. Praca powinna być wykonana własnoręcznie i samodzielnie.

          Prace oddajemy do nauczycieli języków w terminie do 7 XII.
           


           

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY o twórczości Z. Herberta

            

          MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI ZBIGNIEWA HERBERTA


          REGULAMIN KONKURSU 


          1.Organizator konkursu: 

          Szkoła Podstawowa nr 171 im. Stanisława Staszica w Warszawie, ul. Armii Krajowej 39 . 

          2. Uczestnicy konkursu: 

          Konkurs adresowany jest do uczniów klas VII- VIII szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych w dzielnicy Warszawa- Wesoła. 

          3. Cele konkursu: 

          • Zachęcenie młodzieży do samodzielnego poszukiwania informacji na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta; 
          • Włączenie się w obchody Roku Zbigniewa Herberta oraz uczczenie 20. rocznicy jego śmierci; 
          • Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i ukierunkowanie na obcowanie z twórczością poety; 

          • Nakłanianie do refleksji nad wartościami propagowanymi przez poetę; 
          • Przybliżenie postaci Pana Cogito, jako jednostki niezależnie myślącej i poszukującej; 
          • Rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji utworu poetyckiego.


          4. Zakres wiedzy: 

          a) Życie i twórczość Zbigniewa Herberta. 
          „Encyklopedia szkolna. Literatura i nauka o języku”. Warszawa 1995. 

          b) Obowiązujące teksty Zbigniewa Herberta:
           „Nike, która się waha”
           „ U wrót doliny”
           „ Pan od przyrody”
           „Podróż”
          Wiersze z cyklu „Pan Cogito”
           „ Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”
           „O dwóch nogach Pana Cogito”
           „Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta”
           „Pan Cogito czyta gazetę”
           „Przesłanie Pana Cogito”
           „Pan Cogito – powrót”

          c) Środki stylistyczne, informacje dotyczące liryki, wiedza i umiejętności z zakresu analizy i interpretacji utworu poetyckiego.

          5. Termin i miejsce konkursu: 

          Konkurs odbędzie się 13.12. 2018 roku o godz. 9.00 w czytelni biblioteki Szkoły Podstawowej nr 171.


          6. Przebieg i forma konkursu: 

          • Test pisemny o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta składający się z zadań otwartych i zamkniętych.
          • Czas trwania testu – 90 min.
          • Uczestnicy konkursu udzielają prawidłowej odpowiedzi na pytania. 
          • Testy będą sprawdzane przez jury składające się z zespołu polonistów Szkoły Podstawowej nr 171.
          • Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja wyłoni laureatów konkursu.
          • Po zakończeniu i rozstrzygnięciu konkursu uczniowie otrzymają nagrody i dyplomy. 


          7. Zgłoszenia na konkurs

          • Zgłoszenia należy przesłać na adres: sp171wesola@poczta.onet.pl lub faksem na numer (22)778 97 11 do 30.11.2018 r. ( załącznik 1)

          • Każdy uczeń zgłasza się na konkurs z wypełnioną Zgodą na Przetwarzanie i Wykorzystanie Danych Osobowych oraz Zgodą Rodzica/ Opiekuna Prawnego na Udział w Konkursie (załącznik 2)



          Krystyna Ciupińska


           

          Konkurs tematyczny - "Jan Paweł II – papież wolności"

          Serdecznie zapraszamy klasy 4-8 szkół podstawowych oraz oddziały gimnazjalne do udziału w kuratoryjnym konkursie tematycznym dotyczącym Jana Pawła II pod hasłem „Jan Paweł II – papież wolności”. Zachęcamy do zapoznania się z tegorocznym regulaminem konkursu, zgłoszenia szkoły, a także zaproszenia uczniów do udziału w konkursie.

          Siódma edycja konkursu tematycznego dla młodzieży z województwa mazowieckiego ma ukazywać Jana Pawła II jako człowieka wolności, który wzrastał w kulturze niepodległościowej, urodzony w przełomowym roku 1920 w rodzinie legionisty-patrioty; dorastał w czasach II wojny światowej, gdy zmagał się z odkrywaniem wewnętrznej wolności wobec otaczającej totalitarnej rzeczywistości; był kapłanem i biskupem w okresie komunizmu, a jako papież stał się współtwórcą drogi do wolności Polski, Europy Wschodniej i świata.

          Pragniemy pokazać młodzieży wydarzenia z życia Jana Pawła II, które stanowią przykład budowania i rozumienia przez niego wolności zarówno w kontekście społecznym, narodowym, jak i osobistym. Wybór takiego właśnie tematu na nadchodzący rok szkolny nawiązuje do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów (1918).

          Regulamin oraz informacje szczegółowe nt. konkursu znajdą Państwo na stronie konkursu: http://www.centrumjp2.pl/konkurs2018/.

          Do pobrania:

          Regulamin_-_Jan_Pawel_II_papiez_wolnosci_2018_2019.pdf

          Zalacznik_nr_1_-_Jan_Pawel_II_papiez_wolnosci_2018_2019.doc

           


           

          Międzyszkolny Konkurs o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta

           

          Zapraszamy serdecznie do udziału w konkursie polonistycznym, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 171 im. Stanisława Staszica w Warszawie.

          Konkurs odbędzie się 13.12. 2018 roku o godz. 9.00 w czytelni biblioteki Szkoły  Podstawowej nr 171.

           

          Regulamin Konkursu w załączniku – do pobrania.

           


           

          Dzielnicowy konkurs historyczny

          Serdecznie zapraszamy do udziału w dzielnicowym konkursie historycznym „JÓZEF PIŁSUDSKI – OJCEM NIEPODLEGŁOŚCI”. Głównym zadaniem uczestników konkursu jest wykazanie się wiedzą o postaci Józefa Piłsudskiego oraz jego roli w odzyskaniu Niepodległości przez Polskę w 1918 r.  

          Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 385 w Warszawie.

          Konkurs przeznaczony jest dla uczniów w dwóch grupach wiekowych:
          - klasy IV-VI szkół podstawowych
          - klasy VII-VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum dzielnicy Wesoła

          Konkurs odbędzie się w środę 31 października 2018 r. u organizatora i będzie miał formę testu. 

          Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie swojej kandydatury nauczycielowi historiii najpóźniej do dnia 17 października 2018 r.

           

          Szczegółowe informacje o konkursie oraz stosowne oświadczenia - do pobrania

           


           

          VIII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży do lat 16  pt. WOLNOŚĆ JEST W NAS! DUMNI ZE SWOJEJ NIEPODLEGŁEJ!

           

          W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości zapraszamy do udziału w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży do lat 16 pt. WOLNOŚĆ JEST W NAS! Dumni ze swojej Niepodległej! pod Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z udziałem dzieci i młodzieży ze wspólnot polonijnych całego świata

          Konkurs zorganizowany został przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w ramach autorskiego projektu pod nazwą Skarbowcy dla Niepodległej w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100.Rocznicę utworzenia Skarbowości

          Tytuł Konkursu nawiązuje do nauczania św. Jana Pawła II, patrona Fundacji, który swoją Ojczyznę darzył miłością szczególną, a do swoich Rodaków mówił: Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich tysiącleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.
          Papież - Polak podkreślał wielokrotnie jak wielkie znaczenie dla budowania silnego i suwerennego Państwa ma poczucie tożsamości narodowej opartej o wartości, znajomość historii i doświadczenia przodków, którzy dążyli przez wieki do niepodległości, którą możemy się dzisiaj cieszyć oraz do zbudowania Państwa, z którego możemy być obecnie dumni. Św. Jan Paweł II powtarzał jednak, że ta Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana i należy ją nieustannie pielęgnować także tu i teraz dla nas oraz przyszłych pokoleń Polaków.

          Kierowani tymi ideami pragniemy, aby uczestnicy konkursu, poprzez twórczość plastyczną, wyrazili swoją miłość do Ojczyzny, podziw dla znaczących w dziejach Polski postaci lub wydarzeń historycznych oraz szacunek do symboli narodowych: biało - czerwonej flagi i orła białego.

           

           


           

          Europejski Konkurs Statystyczny

           

          Serdecznie zapraszamy do udziału w Europejskim Konkursie Statystycznym, który organizowany jest po raz drugi przez Eurostat, Główny Urząd Statystyczny i urzędy statystyczne z europejskich krajów.

           

          Cześć pierwsza odbywa się w języku polskim i składa się z dwóch etapów:

          a) Część Krajowa będzie polegała na wypełnieniu testu on-line oraz analizie zbioru danych oraz prezentacji wyników.

           

          b) Część Europejska będzie polegała na przygotowaniu filmu

           

          Konkurs kierowany jest do zespołów w dwóch kategoriach wiekowych:

          •  14-16 lat (uczniowie klas VII- VIII szkoły podstawowej i III klasa gimnazjum)

          •  16-19 lat (uczniowie szkół ponadgimnazjalnych)

           

          Każdy zespół powinien składać się z 1-3 uczniów z jednej szkoły oraz nauczyciela – opiekuna zespołu, który ma za zadanie nadzorować pracę.

           

          Na uczestników i opiekunów czekają cenne i atrakcyjne nagrody!

          Więcej informacji na stronie:

          https://eks.stat.gov.pl/

          Ulotka informacyjna do pobrania:

          ulotka informacyjna EKS

           


           

          "Dziel się uśmiechem"

          Polski Czerwony Krzyż wspólnie z firmą Wrigley Poland rozpoczynają kolejną VI edycję programu „Dziel się uśmiechem”.

          Z tej okazji zapraszamy do udziału w projekcie, którego celem jest edukacja dzieci na temat higieny jamy ustnej i budowania prawidłowych nawyków dbania o zęby. Poprzez jego realizację, chcemy wpłynąć na zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą.

          Polska jest jednym z krajów o najwyższym stopniu próchnicy wśród dzieci w Europie. Stan higieny jamy ustnej jest bardzo zły i pogarsza się z wiekiem. Mimo powszechności edukacji na temat właściwego dbania o zęby, wielu rodziców ma problem z zaszczepieniem u swoich dzieci prawidłowych nawyków związanych ze szczotkowaniem zębów oraz poświeceniu tej czynności odpowiednio długiego czasu. Ich utrwalenie we wczesnym dzieciństwie jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej i w całym dalszym życiu dziecka.

           Wierzymy, że prozdrowotna edukacja uczniów już od najmłodszych lat, zaprezentowana w atrakcyjny sposób, jest kluczem do budowy właściwych postaw w przyszłości. Dlatego gorąco zachęcamy do współpracy.

          Projekt w szkołach realizowany będzie od  października 2018 do maja 2019 r.

           

           

          O przebiegu poprzednich edycji programu mogą państwo przeczytać na stronie: http://mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

           


           

          DZIELNICOWY KONKURS HISTORYCZNY
          „BOHATEROWIE NIEPODLEGŁOŚCI 1914–1989”

           

          Zapraszamy do udziału w dzielnicowym konkursie historycznym "Bohaterowie Niepodległości 1914-1989". Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów w dwóch grupach wiekowych: klasy IV-VI szkół podstawowych i klasy VII-VIII szkół podstawowych oraz III gimnazjum dzielnicy Wesoła.

          Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” w Warszawie. 

          Głównym zadaniem uczestników jest zaprezentowanie sylwetki bohatera lub bohaterów uczestniczących w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w latach 1914–1989. Szczególnie cenne będą prace poświęcone postaciom mniej znanym, członkom rodziny uczestnika konkursu lub lokalnemu/regionalnemu bohaterowi.

          Prace powinny mieć formę opisową, zawierającą wspomnienia, cytaty, udokumentowane fotografiami z podaniem źródeł. Dopuszczalna jest również forma wywiadu przeprowadzonego przez uczestnika z żyjącą osobą.

          Prace konkursowe powinny zostać dostarczone w formie papierowej formatu A4, czcionka Times New Roman 12 w objętości nie przekraczającej 15 stron wraz z załącznikami do 26 października 2018 r. na adres organizatora. 

          Więcej informacji na temat konkursu oraz stosowne oświadczenia  - do pobrania poniżej:

          Konkurs_Dzielnicowy_Bohaterowie_Niepodległości

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej
      • (22) 773 42 04 e-mail: sp172@eduwarszawa.pl
      • ul. Brata Alberta 46, 05-075 Warszawa Poland
      • https://tlumacz.migam.org/warszawa-szkola-podstawowa-nr-172-im-polskiej-organizacji-wojskowej-brata-alberta-46
  • Galeria zdjęć

      brak danych