Rok szkolny 2017/2018
SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ
IV edycja projektu
obejmująca lata szkolne
2016/2017 oraz 2017/2018
Cele projektu
- Wdrożenie filozofii szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją,
- Wdrożenie strategii najskuteczniejszej pomocy uczniom z dysleksją,
- Przekonanie środowiska szkolnego/lokalnego o konieczności i celowości stałej pracy z dziećmi z dysleksją rozwojową w celu wyrównania szans edukacyjnych.
- Popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów rozpoznawania i zaspokajania potrzeb uczniów o specyficznych trudnościach w uczeniu się.
- Promowanie modelu szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją.
Uczniowie otoczeni są opieką na wszystkich lekcjach i na wszystkich etapach nauczania.
Na terenie placówki przeprowadzamy badania przesiewowe w kierunku dojrzałości szkolnej i ryzyka dysleksji wszystkich uczniów 6 i 7 letnich, co umożliwia wczesną interwencję.
W tym okresie uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach i przedsięwzięciach rozwijających ich mocne strony, zainteresowania i umożliwienie osiągnięcia sukcesów:
- Gra Terenowa ulicami Starego Miasta,
- Konkursy ortograficzne,
- Konkurs czytania dla ucz. kl .II,
- Aktywne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji,
- Przedstawienia teatralne,
- Konkursy piosenki,
- Konkursy recytatorskie,
- Konkursy plastyczne
- Wspólne czytanie
W ramach projektu "Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją" nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem Polska YMCA i Polskim Towarzystwem Dysleksji i uczestniczymy w programie „CZYTAMY RAZEM”.
Wolontariusze (nauczyciele, rodzice) ofiarowują swój czas i wysiłek dzieciom, aby wprowadzić je w świat książki, czytania i kultury. Indywidualna praca w parze (czytanie): dorosły – dziecko pomaga dziecku przezwyciężyć trudności i uczy je czerpać przyjemność z czytania.
Nasza Szkoła już drugi rok - dzięki wolontariuszom – uczestniczy w programie.
W roku szkolnym 2016/2017 sześciu uczniów zostało objętych opieką Wolontariuszy, natomiast w roku szkolnym 2017/2018 chęć współpracy z dziećmi wyraziło 10 Wolontariuszy.
13 kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Konferencji z okazji Jubileuszu 15-lecia Programu, która odbyła się w Gdyni. Jako dowód uznania za udział w Programie, Szkoła Podstawowa nr 172 otrzymała dyplom.