• Rok szkolny 2017/2018

•                                                     SZKOŁA PRZYJAZNA UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ

IV edycja projektu

obejmująca lata szkolne

2016/2017 oraz 2017/2018

Cele projektu

1. Wdrożenie filozofii szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją,
          2. Wdrożenie strategii najskuteczniejszej pomocy uczniom z dysleksją,
          3. Przekonanie środowiska szkolnego/lokalnego o konieczności i celowości stałej pracy z dziećmi z dysleksją rozwojową w celu wyrównania szans edukacyjnych.
          4. Popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji oraz sposobów rozpoznawania i zaspokajania potrzeb uczniów o specyficznych trudnościach w uczeniu się.
          5. Promowanie modelu szkoły przyjaznej uczniom z dysleksją.

Uczniowie  otoczeni są opieką na wszystkich lekcjach i na wszystkich etapach nauczania.

Na terenie placówki przeprowadzamy badania przesiewowe w kierunku dojrzałości szkolnej i ryzyka dysleksji wszystkich uczniów 6 i 7 letnich, co umożliwia wczesną interwencję.

W tym okresie uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach i przedsięwzięciach rozwijających ich mocne strony, zainteresowania i umożliwienie osiągnięcia sukcesów:

- Gra Terenowa ulicami Starego Miasta,

- Konkursy ortograficzne,

- Konkurs czytania dla ucz. kl .II,

- Aktywne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji,

- Przedstawienia teatralne,

- Konkursy piosenki,

- Konkursy recytatorskie,

- Konkursy plastyczne

- Wspólne czytanie

W ramach projektu "Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją" nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem Polska YMCA i Polskim Towarzystwem Dysleksji i uczestniczymy w programie „CZYTAMY RAZEM”.

Wolontariusze (nauczyciele, rodzice) ofiarowują swój czas i wysiłek dzieciom, aby wprowadzić je w świat książki, czytania i kultury. Indywidualna praca w parze (czytanie): dorosły – dziecko pomaga dziecku przezwyciężyć trudności i uczy je czerpać przyjemność z czytania.

Nasza Szkoła już drugi rok  - dzięki wolontariuszom – uczestniczy w programie.

W roku szkolnym 2016/2017 sześciu uczniów zostało objętych opieką Wolontariuszy, natomiast w roku szkolnym 2017/2018 chęć współpracy z dziećmi wyraziło 10 Wolontariuszy.

13 kwietnia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Konferencji z okazji Jubileuszu 15-lecia Programu, która odbyła się w Gdyni. Jako dowód uznania za udział w Programie, Szkoła Podstawowa nr 172 otrzymała dyplom.