KONCERT "NA SZEŚĆ STRUN"
7 czerwca uczniowie kl. 4a wraz z wychowawczynią zostali zaproszeni przez Tadeusza Malinowskiego na koncert „ Na sześć strun” w Klubie Kościuszkowca. Podczas koncertu mieliśmy okazję dowiedzieć się wiele o historii gitary, podstawach gry, ale przede wszystkim usłyszeć wiele znanych utworów rockowych Nirvany, Metalliki, wzruszających ballad Erica Claptona, ale nie zabrakło także utworów muzyki klasycznej. Tadeusz od kilku lat gra na gitarze akustycznej i elektrycznej, ale to te cięższe brzmienia są mu zdecydowanie bliższe. Uczniowie 4a byli zachwyceni solówkami kolegi z klasy, a także innymi występami młodych muzyków.
Sylwia Koza - wychowawczyni 4a
Projekt "Superbohaterki" - Fundacja "Kosmos Dla Dziewczynek"
Klasa 4a uczestniczyła w projekcie "Superbohaterki" z inicjatywy Pani Kornelii Uklei, która przeprowadziła animowane warsztaty dla klasy. Fundacja Kosmos dla Dziewczynek pokazuje dzieciom niesamowite życiorysy SUPERBOHATEREK, czyli wspaniałych, bohaterskich, odważnych i pracowitych kobiet, które zaznaczyły się w historii naszego kraju. Uczniowie poznali swoje supermoce i otrzymali certyfikat wyboru Super bohaterki, którą została Krystyna Skarbek-tajna agentka.
ZABAWA W "TEP FACTORY"
31 maja klasy 4a,5c, 7a, 8a wybrały się do jeszcze nieodkrytego miejsca na mapie Warszawy „Tep Factory”. Na uczestników czekały gry i zagadki fizyczne i logiczne w 25 pokojach tematycznych. Uczniowie świetnie bawili się integrowali przez 3 godziny. Musieli wykazać się umiejętnością pracy w grupie, aby osiągnąć cele gry. Wychowawcy klas 4a, 5c, 7a, 8a
PIKNIK W PARKU SKARYSZEWSKIM
1 czerwca klasy 4a, 5c, 7a, 8a udały się do Parku Skaryszewskiego na piknik zorganizowany przez wchowawczynie: p. Sylwię Kozę, p. Ewę Tymińską, p. Agnieszkę Brodowską oraz p. Aleksandrę Mierzejewską. Dzieci spędziły razem miło czas na grach i zabawach integracyjnych na świeżym powietrzu. Z okazji Dnia Dziecka wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali słodkie upominki od wychowawców.
"A Cake Day"
Klasa 4b - grupa zaawansowana podczas zajęć języka angielskiego zrealizowała projekt 'A Cake Day'. Uczniowie bardzo chcieli wypróbować przepis na ciasto, który był w podręczniku do języka angielskiego. Powstały wspaniałe wypieki, a cały proces przygotowania mogliśmy obejrzeć podczas zajęć języka angielskiego. Uczniowie nagrali filmiki w języku angielskim podczas których dokładnie opisywali jak zrobić ciasto. To była lekcja pełna uśmiechu, innowacyjności i kulinarnych cudowności.
Nauczyciel języka angielskiego Mierzejewska Aleksandra
Warsztaty "Wyprawa robotów" kl. 1b
27.04 klasa 1b pojechała do Centralnego Domu Technologii w Warszawie na bezpłatne zajęcia pt. "Wyprawa robotów". Uczniowie poznali najsłynniejsze mosty w Polsce oraz podstawowe figury geometryczne wykorzystywane w ich budowie, a następnie projektowali i budowali z klocków konstrukcyjnych własne mosty oraz konstrukcje przeznaczone dla robotów. Dzieci korzystały z klocków konstrukcyjnych Korbo i robota Skribot, który miał pokonać drogę zbudowaną przez grupę. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej formy zajęć.
Wychowawczyni Monika Skołożyńska
VIII DZIELNICOWY KONKURS CZYTELNICZY
26 kwietnia w naszej bibliotece odbył się szkolny etap VIII Dzielnicowego Konkursu Czytelniczego "W świecie wyobraźni". Tym razem w konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 6-8, którzy są fanami Harrego Pottera.
W szkolnych zmaganiach mogli wykazać się znajomością treści książek J. K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. W konkursie wzięło udział siedmioro uczniów klas 6-8.
Oto wyniki: miejsce I zdobyli ex aequo Sławomir Rzewuski z kl. 6a i Maja Uścińska z kl. 6b, miejsce II zajęła Anna Rek z kl. 6b. Gratulujemy! Wymienieni uczniowie będą reprezentowali naszą Szkołę jako drużyna w rozgrywkach finałowych 16 maja w SP 353.
Nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska
Projekt "Mistrzyni Szymborska" - wyklejanki
Uczniowie klas 4ac i 5a, w ramach działań związanych z projektem "Mistrzyni Szymborska", poznali mniej znaną część twórczości Wisławy Szymborskiej – kartki - pocztówki, które poetka własnoręcznie robiła w technice kolażu i wysyłała do swoich znajomych. Młodzież na lekcji języka polskiego, zainspirowana przez panią Sylwię Kozę, stworzyła własną interpretację wierszy poetki posługując się właśnie techniką kolażu.
I DZIELNICOWY TURNIEJ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Na początku kwietnia odbyło się rozdanie nagród oraz dyplomów dla uczniów biorących udział w Dzielnicowym Turnieju Języka Angielskiego pod patronatem Wydawnictwa Macmillan. To pierwszy tego typu konkurs w dzielnicy organizowany właśnie przez Szkołę Podstawową nr 172. Mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia. W konkursie brały udział następujące szkoły: SP 171, SP 172, SP 173 oraz SP 174. Wszyscy uczniowie zostali docenieni i na każdego uczestnika czekał drobny upominek oraz dyplom. Uczniowie z najwyższymi wynikami otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy - w tym gronie znaleźli się również uczniowie z naszej Szkoły Wszystkim konkurs przypadł do gustu i dostaliśmy zapewnienie, że za rok widzimy się ponownie i być może w coraz to większym gronie uczniów i nauczycieli
koordynator konkursu
Aleksandra Mierzejewska
85 powodów dlaczego lubię szkołę...
Z okazji 85-lecia Szkoły Podstawowej nr 172 uczniowie szkoły wraz z nauczycielem języka angielskiego spisali 85 powodów dlaczego lubią szkołę. Zadanie okazało się łatwe, a pomysłów było mnóstwo. Wszystkie powody zostały spisane przez uczniów klas 4-8, a z całości powstała piękna gazetka, którą można podziwiać na korytarzu szkolnym.
nauczyciel angielskiego
Mierzejewska AleksandraWarszawska Olimpiada Języka Angielskiego
Dwójka naszych uczniów na początku miesiąca brała udział w Finale Warszawskiej Olimpiady Języka Angielskiego i znalazła się po II etapach w gronie najlepszych 27 uczniów z warszawskich szkół. Już samo dostanie się do Finału to ogromny sukces.
Uczniowie w Finale zaprezentowali projekty dotyczące Stanów Zjednoczonych, uczniowie zostali docenieni przez komisję. Rywalizacja była wyrównana i zacięta, ostatecznie nasi uczniowie uplasowali się na następujących miejscach:
Antonii Kuliś - miejsce 7
Paweł Macikowski - miejsce 11
Chłopcom serdecznie gratuluję ich wiedzy językowej, zapału i chęci do pracy a za rok podbijamy Warszawę ponownie :)
nauczyciel języka angielskiego
Mierzejewska Aleksandra”Dzień na Opak” 21 marca
W tym dniu uczennica klasy 2b, Zuzanna Łażewska pełniła obowiązki DYREKTORA SZKOŁY :)
Światowy Dzień Zespołu Downa
Wiosna, wiosna ach to TY! Dzień 21 marca to dzień magiczny, znany jako pierwszy dzień wiosny. W naszej szkole świętowaliśmy go jako ”Dzień na Opak”. Było u nas radośnie, śpiewająco i tanecznie. Jest to też Światowy Dzień Zespołu Downa. Każdy zaakcentował ten czas w różny sposób, dwa różne buty, bluza założona odwrotnie i …różne skarpetki. Ta chwila była dobrą sytuacją na wyeksponowanie problemów osób borykających się z różnymi niepełnosprawnościami. Klasa 2a i 3b poznały historię chłopca z zespołem Downa opisaną w książce Moniki Krajewskiej pt. „Mój młodszy brat”. Dzieci zdały sobie sprawę z tego, jakie trudności napotykał i doznawał główny bohater, a w szczególności jego rodzina, jak wygląda życie tych osób, ich uczestnictwo w grupie rówieśników, ich samotność. Dzieci zadały sobie pytanie dlaczego tak wielu z nas postrzega osoby z zespołem Downa inaczej. Nie tak to powinno wyglądać. Uśmiechnij się, podaj życzliwą rękę i traktuj wszystkich jak równych sobie.
Barbara Żbikowska,oligofrenopedagog
Hangar 646 - kl. 8a
Czas nauki w klasie ósmej to czas, kiedy uczniowie mają bardzo dużo pracy, muszą poświęcić ogrom czasu na naukę i przygotowanie do zajęć. Jednak w w trakcie przygotowań do egzaminów ósmoklasisty udało się wygospodarować troszkę czasu, aby zadbać o kondycję fizyczną, odpocząć i razem z rówieśnikami z klasy odstresować się. Klasa 8a udała się do "Hangaru 646" gdzie odbyła się lekcja w-f a potem wspaniała zabawa w gronie przyjaciół, już niedługo absolwentów szkoły.
Wychowawczyni Aleksandra Mierzejewska
Targi Edukacyjne - kl. 8a
Ósmoklasiści z klasy 8a w ubiegły piątek mieli szansę poznać swoją przyszłą szkołę ponadpodstawową. Cała klasa udała się na Targi Edukacyjne "Perspektywy 2023", gdzie poszczególne szkoły ponadpodstawowe prezentowały swoje oferty edukacyjne. Przy stoiskach można było zapoznać się z programem klas o różnych profilach, porozmawiać z nauczycielami i uczniami tych szkół.
Wychowawczyni Aleksandra Mierzejewska
WYJŚCIE NA LODOWISKO - kl. 8a
10 lutego klasa 8a udała się na lodowisko w Wesołej aby aktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół. Uczniowie wspaniale prezentowali się na tafli lodu, a śmiechom i zabawom nie było końca. To był dla wszystkich wspaniały początek ferii zimowych.
Album zdjęć znajduje się w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
Wychowawczyni Aleksandra Mierzejewska
PROJEKT „BAŚNIE” – kl. 4ac
Uczniowie przygotowali projekt teatralny, w którym zainscenizowali wybrane baśnie. Młodzi aktorzy sami zadbali o stroje i dekoracje. Wspólnie pracowali nad scenariuszem i pokonywali trudności związane z realizacją zadań projektu. Projekt zakończył się występem klasowym. Obejrzeliśmy „Bajkę o rybaku i rybce”, „Kopciuszka”, „Ołowianego żołnierzyka”, a także „ Baśń o Waligórze i Wyrwidębie”. Młodzi aktorzy wykazali się niezwykłą kreatywnością i talentem.
Więcej zdjęć z realizacji projektu znajduje się w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
Nauczyciel języka polskiego Sylwia Koza
V SZKOLNY DZIEŃ BABCI I DZIADKA
25 stycznia w naszej Szkole już po raz piąty odbył się Szkolny Dzień Babci i Dziadka. Wśród zaproszonych gości, oprócz kochanych Babć i Dziadków naszych Uczniów, byli obecni przedstawiciele Dzielnicowej Rady Seniorów, Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gospodarzem uroczystości była Pani Dyrektor Katarzyna Paroń - Bryła. Uczniowie z klas trzecich, wspólnie ze szkolnym zespołem instrumentalnym, przygotowali montaż słowno - muzyczny pt. “W dniu Waszego święta”. Goście mogli też wysłuchać kolędy “Lulajże Jezuniu”, którą zaśpiewał Mateusz Tymiński z kl. 1a, piosenek “Non ho l'età” oraz “Tańczące Eurydyki” w wykonaniu ósmoklasistki Weroniki Ferenc. Tymon Majewski, również z klasy ósmej, brawurowo zagrał na fortepianie utwory: “Amelia” i motyw przewodni z filmu “Piraci z Karaibów”. Na koniec cheerleaderki z kl. 0-1 oraz z klasy sportowej zaprezentowały dwa układy taneczno - akrobatyczne. Po występach dziadkowie z wnukami udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców naszych Uczniów. Na pamiątkę tego miłego spotkania, Seniorzy otrzymali obrazki na szkle malowane przez uczniów klas trzecich.
Uroczystość przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, muzyki i trenerzy Cheerleaderek z naszej Szkoły.Serwujemy Tortilla de patatas
Tortilla española to nic innego jak szybki i łatwy omlet ziemniaczany, który jest jednym z tradycyjnych tapas w Hiszpanii. Jest jednocześnie jednym z narodowych dań obok paelli i gazpacho. Tortilla podawana jest na lunch i kolację.
Jest to hiszpańska odmiana omletu, podsmażanego na oleju z oliwek lub ryżowym. To placek z jaj z dodatkiem ziemniaków i innych składników, jak papryka, lubczyk, jak kto woli z kolendrą. My wybraliśmy bardziej polski smak z pietruszką, szczypiorkiem, można z koperkiem. To pyszne danie stanowi popularny element przekąski, ale bywa również podawana jako samodzielny posiłek.
Brawo Marcel, 2a Barbara Żbikowska
Franek poznaje SZACHY
Rewalidacja to długotrwała działalność terapeutyczno – wychowawcza polegająca na wielostronnej stymulacji, opiece, nauczaniu i wychowaniu..
Zadaniem całego procesu rewalidacyjnego jest zapobieganie pogłębianiu się istniejących już zaburzeń i powstawaniu nowych.
Oto jedna z bardzo wielu propozycji ćwiczeń i zabaw stymulujących rozwój i podnoszących sprawność funkcjii percepcyjno – motorycznych….SZACHY.
Percepcja wzrokowa
Percepcja wzrokowa to umiejętność spostrzegania barwy, kształtu, skupiania wzroku, wyodrębnianie elementów z tła. Jest zdolnością do rozpoznawania i rozróżniania bodźców wzrokowych oraz do ich interpretowania w odniesieniu do nabytych wcześniej doświadczeń. Zdolność postrzegania wzrokowego bierze udział prawie we wszystkich działaniach człowieka, dlatego też niezwykle istotne jest jej stymulowanie. Właściwy rozwój percepcji wzrokowej ma zasadnicze znaczenie w nauce czytania, pisania i rozwiązywania zadań arytmetycznych.
Barbara Żbikowska, oligofrenopedagog
Klasa 3b Wspólny czas twórczo i aktywnie
EkoEksperymentarium w Muzeum Warszawskiej Pragi
Uczniowie poznali sposoby na oszczędzanie energii, zadbali o krople wody w łazience, poznali przepisy less waste w kuchni, a w sypialni przejrzeli i uporządkowali rzeczy.
Odkryliśmy, ze łatwo być Eko!!!
Barbara Żbikowska, nauczyciel współorganizujący kształcenie
MASKI WENECKIE
Niepowtarzalne maski karnawałowe, własnoręcznie grawerowane i złocone przez klasę 2a.
Pełne emocji warsztaty, odkrywające tajemniczość i bajeczność karnawału.Mobilna Pracownia Art&Lab.
JAJKA FASZEROWANE
Kolorowe i bardzo smaczne jajka faszerowane pastą z tuńczyka lub sardynek. Z papryką, zieloną natką pietruszki, szczypiorkiem, czy też jak kto woli z koperkiem. Dowolnie zdobimy i podajemy. Doskonale smakują z dobrym razowym lub orkiszowym chlebkiem. Doskonale smakują zarówna na śniadanie jak i na lekką kolację.
Nauczyciel Barbara Żbikowska
DEKOROWANIE PIERNIKÓW W KLASIE 1B
W dniu 14.12. w klasie 1b w świątecznym nastroju przy pomocy rodziców odbyły się zajęcia dekodowania pierniczków. Uczniowie mieli możliwość pobudzić wyobraźnię oraz kreatywność.
Wychowawca Monika SkołożyńskaMikołajkowo na zajęciach kulinarnych
Dekorowanie Mikołaja przyniosło wiele radości i apetytu
Nauczyciel:Katarzyna Korczyńska i Monika SkołożyńskaKlasa 2a z wizytą u Królowej Bony
Klasa 2a w Zamku Królewskim poznała historię tej fascynującej postaci, a także realia epoki w jakiej przyszło jej żyć. Bona Sforza to żona Zygmunta Starego i matka Zygmunta Augusta. Pochodząca z Włoch księżniczka, przeznaczona polskiemu królowi, którego nawet nie widziała przed ślubem, musiała udać się do kraju całkowicie odmiennego niż jej ojczyzna. W XVI w. Polska i włoskie miasta były inaczej zarządzane i obowiązywały w nich inne obyczaje. Bona musiała przystosować się do nowego miejsca oraz nauczyć się obcego języka, co było dla niej sporym wyzwaniem. Księżniczka i późniejsza królowa była jednak osobą bardzo ambitną, gotową nie tylko sprostać nowej sytuacji, ale też aktywnie uczestniczyć w sprawowaniu władzy. Grudzień to czas oczekiwania na Boże Narodzenie, Gwiazdkę i prezenty pod choinką. Oto nasza warszawska, piękna choinka na Placu Zamkowym przed kolumną Zygmunta III Wazy.
Barbara Żbikowska, nauczyciel współorganizujący kształcenie
Hummus
Hummus jest potrawą pochodzącą z kuchni bliskowschodniej. Przypomina dip, może być jednak trochę bardziej zwarty – wtedy idealnie sprawdzi się na kanapki. Dzieci przygotowaly hummus z ciecierzycy, tahini (czyli pasty sezamowej), cytryny, czosnku, kminku i przypraw. Wszystkie składniki zblendoawły by otrzymać pyszną pastę, którą możemy swobodnie zajadać. Hummus jest zdrowy. I to bardzo!
Hummus, dzięki zawartości ciecierzycy, jest nie tylko doskonałą przekąską. Stanowi wartościowe źródło białka, dlatego możemy korzystać z niego na przykład podczas wieczornych posiłków. Hummus z warzywami to jest dopiero coś! Ciecierzyca sprawia także, że pasta jest bogata w błonnik, który dba o zdrowie naszych jelit, odpowiednią perystaltykę. Zapewnia także uczucie sytości, dzięki czemu hummus jest przekąską idealną.Ciecierzyca jest także źródłem potasu, wapnia, witamin z grupy B, kwasu foliowego, a także żelaza. Żelazo znajdziemy również w tahini, które jest składnikiem hummusu. Ta pyszna pasta z sezamu jest także bogata w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe.
Do tego kromka razowego lub żytniego chleba, udekorowana koperkiem lub pietruszką i śniadanie do szkoły gotowe.
Wszystko to sprawia, że hummusem możemy się zajadać.
Takie przekąski to prawdziwy skarb dla naszego zdrowia.Nauczyciel Barbara Żbikowska
soft skills
Klasa 2a rozwija umiejętności zwane soft skills czyli zdolności poznawcze, społeczne czyli po prostu życiowe. A także umiejętności interpersonalne, logicznego myślenia, przewidywania i strategii. Pomagają w koncentracji zwiększając kreatywność. Wielu z nich opanowało tę szlachetną gre na dobrym poziomie.
Nauczyciel Barbara ŻbikowskaAndrzejki w klasie 4a
Andrzejki to tradycyjny wieczór wróżb obchodzony 29 listopada. Klasa 4a przypomniała sobie ten zwyczaj. Dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach. Dziewczynki ustawiały swoje buty, aby dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. Chłopcy losowali gwiazdki z wróżbami, dotyczącymi ich przyszłych zawodów. Wszyscy świetnie się bawili, oczywiście traktując przepowiednie z przymrużeniem oka!
Wychowawca Sylwia KozaPOKAZY FIZYCZNE - PRAWO ARCHIMEDESA WOKÓŁ NAS
24.11.2022 r. mieliśmy przyjemność gościć Pana prof. dr. hab. Andrzeja Wysmołka z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dwugodzinny wykład został zorganizowany dla klas 6-8 naszej szkoły. Pan profesor wykład „Prawo Archimedesa wokół nas” wzbogacił pokazami różnorodnych doświadczeń. W przystępny i ciekawy sposób wyjaśnił działanie tego prawa fizyki odwołując się do wielu przykładów jego praktycznych zastosowań. Wykład był bardzo dobrym sposobem na utrwalenie i rozszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów klas ósmych na lekcjach fizyki. Uczestnicy wykładu aktywnie brali udział w eksperymentach. Odpowiadali na wiele pytań związanych ze znaczeniem i działaniem siły wyporu. Eksperymentując przy użyciu prostych przyrządów potwierdzili też, że siła wyporu działa nie tylko na ciała zanurzone w cieczy ale również na ciała znajdujące się w powietrzu. Wykonując kolejne doświadczenie poznali warunki, w jakich znika siła wyporu. Dzięki wykładowi nasi uczniowie, jadąc na wakacje nad morze, powinni już wiedzieć dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. Słuchacze mieli także okazję obserwować i zrozumieć zjawiska konwekcji i lewitacji oraz jak ciekły azot wpływa na stan skupienia i zachowanie się ciał.
Nauczyciel fizyki Anna JaneckaWycieczka do Muzeum Sportu i wywiad dla Polskiego Radia
24.11.2022r. klasa 4a wzięła udział w ciekawych warsztatach w Muzeum Sportu „Od dzieciaka do mistrza sportu”. Warsztaty odbyły się w ramach programu Kulturalna klasa w Warszawie. Uczniowie poznali wiele ciekawostek dotyczących polskich sportowców. Pokazali tez jak pięknie potrafią kibicować polskiej reprezentacji. Dziennikarka Polskiego Radia przeprowadziła wywiad z dziećmi na temat tego, jak kibicują polskiej reprezentacji podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Ich odpowiedzi były zaskakujące i ciekawe. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę „Polska biało- czerwoni”. Audycja była emitowana 25.11.2022r. w porannym programie kanału pierwszego Polskiego Radia.
Wychowawca Sylwia Koza"CZEKOLADOWE" WARSZTATY"
29 listopada klasy 5b i 7b uczestniczyły w czekoladowych warsztatach. Wysłuchały wykładu o historii czekolady i Zakładów Cukierniczych im. E. Wedla. Uczennice i Uczniowie wspaniałe odpowiadali na pytania konkursowe, pięknie ozdobili wedlowskie torciki i na koniec wypili gorącą czekoladę. Nasze wyjście zakończyło się zdjęciem pod świąteczną choinką na Placu Zamkowym.
Wychowawca Renata Pilhul
STYMULOWANIE ROZWOJU DZIECKA
To szeroko pojęte rozwijanie umiejętności życiowych i czuwanie nad jego prawidłowym rozwojem.
To zadanie polegające na motywowaniu, budzeniu zainteresowań, inspirowaniu, nagradzaniu dobrych pomysłów i dużo wspólnej zabawy. Z drugiej strony jest to również obserwacja i otwarcie na sygnały dziecka, szanowanie jego wyborów, dawanie możliwości własnej aktywności i przede wszystkim poświęcenie mu czasu i uwagi. Metody w ramach zabawy są główną formą zdobywania wiedzy i umiejętności społecznych w tym także szkolnych.
Warto jednak pamiętać, że w porę przeprowadzona specjalistyczna interwencja może pomóc przezwyciężyć lub zredukować powstające problemy.
Barbara Żbikowska
Nauczyciel współorganizujący kształcenie, Oligofrenopedagog, Terapeuta RękiWARSZTATY KULINARNE
Zwijane paluchy pizzowe z serem i salami
Jak zrobić dobre ciasto na pizzę?
Domowe ciasto jest na pewno zdrowsze i smaczniejsze niż gotowy wypiek. Dzieci przygotowywały własnoręcznie ciasto i dodawały według swoich preferencji smakowych dodatki: sos pomidorowy, oregano, cebulę, ser mozzarella, salami peperoni lub szynkę.
Koordynator warsztatów Barbara Żbikowska"Jogurtowe Parfait"
Pod tą nazwą ukrywa się mieszanka jogurtu naturalnego, greckiego i dodatków. Do wyboru mamy świeże owoce (maliny, borówki), konfitury, muesli, granola, suszone owoce (żurawina, rodzynki, morele, śliwki), orzechy (włoskie, laskowe, ziemne lub pistacje) migdały, pokruszone ciasteczka maślane. Ten przysmak nadaje się idealnie na podwieczorek dla naszych dzieci. Z łatwością przygotują go samodzielnie. Spójrzcie sami. Wykonanie jest bardzo proste: warstwa owoców, jogurt, muesli, granola, i kolejna warstwa.
Górę możemy posypać pokruszonymi ciasteczkami, polać sosem owocowym lub czekoladowym – będzie super smakowało!Nauczyciel Barbara Żbikowska
ZAJĘCIA KULINARNE
W dniu 23.11 uczniowie na zajęciach kulinarnych przygotowali kolorowe szaszłyki z warzyw, sera i kabanosów.
Degustacja odbyła się w domu.
Nauczyciel:Monika Skołożyńska, Katarzyna KorczyńskaW dniu 09.11 na zajęciach kulinarnych uczniowie przygotowali ucztę dla podniebienia. Krok po kroku zgodnie z przepisem przyrządzili racuszki z jabłuszkiem. Wspólnie przystąpiliśmy do degustacji. Było pysznie.
Nauczyciel:Katarzyna Korczyńska, Monika SkołożyńskaŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji klasa 8a razem z wychowawczynią Panią Aleksandrą Mierzejewską zorganizowała akcję, podczas której zachęcała do czynienia dobrych uczynków oraz promowała życzliwość jako najlepszą formę kontaktu międzyludzkiego. Celem akcji było uwrażliwienie wszystkich na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nas pozytywnych emocji. Przesłanie akcji było proste - bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Tego dnia została przygotowana specjalna pozytywna gazetka szkolna, uczniowie na przerwach chodzili po szkole z transparentami na których napisane były miłe słowa np. Dzień dobry, Miłego Dnia itp. Uczniowie mieli również okazję zabrać ze sobą miłe słowo z wydzieranek umieszczonych na drzwiach poszczególnych klas.
Dodatkowo na korytarzu zostały rozwieszone kartonowe arkusze na których uczniowie szkoły mieli możliwość zapisać własne miłe słowa. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie 8a razem z Panią Mierzejewską odwiedzili wszystkie inne klasy i życzyli miłego dnia zarówno uczniom jak i nauczycielom. Nauczyciele otrzymali wykonane własnoręcznie przez uczniów laurki, a uczniowie karteczki z pozytywnym przesłaniem oraz słodki upominek. Odbyły się też prowadzone przez Panią Mierzejewską mini warsztaty na temat życzliwości. Uczniowie mieli okazję obejrzeć filmiki na temat życzliwości, zagrać w interaktywne gry promujące bycie dobrym.
To był niezwykle miły dzień, podczas którego uwierzyliśmy, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra.
Wychowawca klasy 8a: Aleksandra MierzejewskaWARSZTATY KULINARNE
W naszej szkole od lat prowadzimy warsztaty kulinarne. Cieszą się one dużym zainteresowaniem szczególnie wśród młodszych uczniów. W tym roku zaczęliśmy od omówienia, ważnych w życiu i rozwoju ucznia, witamin. Wykonaliśmy owocowe „jeżyki”. To coś dla małych owocowych łasuchów, chociaż dorośli też je lubią Łatwe w wykonaniu, kolorowe, efektowne, smaczne, a przede wszystkim zdrowe - mega moc witamin z owoców!
Koordynator warsztatów Barbara Żbikowska
PROGRAM „KULTURALNA SZKOŁA NA MAZOWSZU”
Uczniowie klas 3abc i kl.4b, w ramach programu „Kulturalna Szkoła na Mazowszu”, odwiedzają różne obiekty i instytucje kulturalne. Uczestniczyli już w warsztatach plastycznych „Na szkle malowane” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, podczas których poznali historię malowanych na szkle obrazów religijnych, technikę malowania takich obrazów, sposób ich rozprowadzania po kraju, a także znaczenie, jakie miały w tradycyjnym wnętrzu wiejskiej chaty. Każdy uczeń namalował własny obrazek na szkle i po oprawieniu go, zabierał na pamiątkę. Uczniowie byli również w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu na zajęciach kaligrafii. Poznali na nich wzory liter pisanych obowiązujących w połowie XX wieku. Warsztaty prowadzone były w oparciu o pierwszy profesjonalny podręcznik do nauki pisania i czytania czyli o „Elementarz” Mariana Falskiego. Z kolei na warsztatach „Barwny świat wycinanek”, uczniowie kl. 4b uzyskali odpowiedzi na wiele pytań, m.in.: skąd wzięła się tradycja wycinankarstwa w Polsce czy jakie były formy i techniki wycinania oraz jakich narzędzi używano. Czekaja nas jeszcze warsztaty tworzenia korali z pracownikami Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Wychowawcy: Edyta Służewska, Joanna Radomyska, Małgorzata Janiak, Piotr Stołowski
KLASY PIĄTE W TEATRZE KAMIENICA
14 listopada klasy piąte odwiedziły Teatr Kamienica. Obejrzały wspaniałe przedstawienie pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Wszyscy z uwagą obserwowali losy Ani, ponieważ wkrótce na lekcjach języka polskiego będą omawiać powieść na podstawie której zrealizowano spektakl.
Wychowawca Renata PilhulKLASA 5B W MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI
03 listopada klasa 5b w ramach wycieczki w ramach programu „Muzeum za złotówkę” odwiedziła Muzeum Sportu i Turystyki. Uczniowie mieli okazję przekonać się m.in. w ilu igrzyskach sportowych uczestniczyli polscy zawodnicy oraz ile i jakie medale zdobyli. Obejrzeli także stary i nowy sprzęt polskich sportowców. Była to bardzo ciekawa wycieczka.
Wychowawca Renata Pilhul
KLASA 7B W MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI
03 listopada Uczniowie i Uczennice klasy 7b w ramach programu „Muzeum za złotówkę” zwiedzili Muzeum Sportu i Turystyki. Poznali wiele szczegółów związanych z tą dziedziną życia. Otrzymali pochwałę od prowadzącej spotkanie za wzorowe zachowanie podczas prezentacji muzealnych zbiorów. Uczestnicy uznali, że wyjazd był bardzo ciekawy.
Wychowawca Renata Pilhul
#SzkołaDoHymnu
10.11. 2022 r. o symbolicznej godzinie 11:11 - Nauczyciele, Pracownicy oraz Uczniowie dołączyli do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła do Hymnu!". Wspólnie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego. Naszą pamięć i wdzięczność bohaterom Ojczyzny wyraziliśmy również poprzez minutę ciszy i okolicznościowe dekoracje na korytarzach szkolnych.
Nauczyciele muzyki: Ewa Tymińska i Oleksandra Petrova.Święto Niepodległości
9 listopada 2022 r. nasza Szkoła uczciła 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klasy 5b zaprezentowali scenkę pt. "Lekcja historii". Uczeń z klasy 8a zagrał melodię „Roty” na saksofonie. W części wokalnej soliści z klasy 5b Hania i Hubert oraz z 1a Mateusz zaśpiewali wzruszającą pieśń "Niepodległość znaczy wolność". Na koniec cała klasa 5b zaśpiewała i zagrała na instrumentach perkusyjnych utwór "My pierwsza Brygada". W tle przedstawienia została wyświetlona prezentacja. Oprawę muzyczną oraz prezentację przygotowała Pani Ewa Tymińska. W miłej atmosferze uczciliśmy Święto Niepodległości. Na zakończenie Pani Dyrektor zaprosiła całą społeczność szkolną na uroczyste dzielnicowe obchody Święta Niepodległości w dniu 11 listopada.
Nauczyciele:Renata Pilhul i Ewa TymińskaKlasy pierwsze w Muzeum Józefa Piłsudskiego
Najważniejszym celem naszych zajęć był zainteresowanie uczniów historią oraz pokazanie, jak przeszłość może inspirować obecnie do działań na rzecz dobra wspólnego. Ważnym punktem odniesienia była postać Józefa Piłsudskiego i wartości wyznawane przez niego dla Niepodległej.
Na zajęciach zastanawiamy się nad znaczeniem kilku ważnych i powszechnie używanych pojęć, takich jak: ojczyzna, patriotyzm, symbol narodowy. Przyglądając się wybranym eksponatom na wystawie oraz zaglądając do współczesnych i dawnych książek dla dzieci, zastanawiamy się, co te pojęcia mogą oznaczać dla nas współcześnie, a co oznaczały kiedyś. Tworząc razem budowlę, mogliśmy się przekonać, że w ojczyźnie – wspólnym domu – jest miejsce dla każdego, a współdziałanie może przynieść niesamowite efekty.
Wychowawca Bożena Sokół
KLASA 1B W ZAMKU KRÓLEWSKIM
4 listopada klasa 1b zwiedzała Zamek Królewski w Warszawie. Uczniowie poznali szczegóły codziennego życia króla i dowiedzieli się, czym zajmowali się mieszkańcy zamku. Zamkowe komnaty zachwyciły dzieci. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał papierową koronę do samodzielnego złożenia. Po wyjściu z Zamku zwiedziliśmy Starówkę.
Wychowawczyni Monika Skołożyńska#SzkołaPamięta
Klasy 2abc w ramach akcji ,,Szkoła pamięta 2022, inicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki udały się 28 października 2022r. na Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej w Marysinie Wawerskim. Uczniowie poznali historię związaną z tym miejscem. Dzieci chwilą ciszy uczciły pamięć poległych żołnierzy, harcerzy i cywilów. Na grobach zapaliły znicze.
Klasy 3ac w ramach akcji ,,Szkoła pamięta 2022, inicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki udały się na Cmentarz Ofiar II Wojny Światowej w Marysinie Wawerskim.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
W poniedziałek 17 października 2022 roku odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych.
W uroczystości udział wzięli: Pani Dyrektor Katarzyna Paroń- Bryła, Pani Wicedyrektor Martyna Lis, nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice uczniów klas pierwszych. Pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
Pierwszoklasiści wykonali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
Potem Pani Dyrektor przyjęła od nich ślubowanie, a następnie pasowała każdego z nich pamiątkowym ołówkiem na pełnoprawnego ucznia Szkoły Podstawowej nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów naszej szkoły. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe ołówki pełne niespodzianek. Nie zabrakło też gorących braw od ósmoklasistów i zaproszonych gości.
Dodatkową niespodzianką było wystrzelenie przez uczniów klas ósmych z tuby kolorowych konfetti, co dało dzieciom wiele radości i pozwoliło w „wystrzałowy” sposób upamiętnić wyjątkowy moment rozpoczęcia swojej edukacyjnej drogi.
Życzymy wszystkim uczniom klas pierwszych wszystkiego najlepszego, sukcesów i wspaniałych dni w naszej Szkole.SPRZĄTAMY DLA POLSKI 2022
Klasy 5-6 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Organizatorzy poprzez konkretne działanie zwracają uwagę społeczeństwa na ważny temat, jakim niewątpliwie jest ochrona klimatu, postawa odpowiedzialności młodego pokolenia i dbałość o nasze lokalne środowisko. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Dla Polski zostało objęte m.in. honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Nasza młodzież sprzątała teren lasu wokół budynku szkoły oraz wokół Kamienia Piłsudskiego.
Akcję koordynowały Panie Marzena Borkowska i Joanna Radomyska.PRZERWA NA CZYTANIE 2022
"Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała." Richard Steele
Przerwa 12 października o g. 10:35 była z pewnością najcichsza w roku szkolnym.
Korytarze były puste, a uczniowie i nauczyciele pozostali w salach i czytali przyniesione z domu lub wypożyczone w szkolnej bibliotece książki. W ten sposób wzięliśmy udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w październiku, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytaliśmy po polsku i po ukraińsku, czytaliśmy powieści, nowele, komiksy a Pani Bibliotekarka czytała tomik wierszy.Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji na lekcjach matematyki uczniowie otrzymali tabliczki szczęścia, czyli zabawne kupony z przepowiednią utrwalające jednocześnie mnożenie i dzielenie pamięciowe. Zadaniem uczniów było obliczenie wyników działań, a następnie odszyfrowanie hasła przepowiedni. Każdy uczeń był zdeterminowany, aby poznać swoje hasło, a gdy już to się udało - na twarzy pojawiał się uśmiech.
Nauczyciel matematyki Agnieszka Brodowska
Europejski Dzień Języków Obcych
W dniu 4.10.2022r. klasy 4-8 uczestniczyły w szkolnych obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych. Podczas uroczystości w auli szkoły pojawiły się barwy 6 różnych krajów Europejskich: Anglia, Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Francja, Niemcy. Obchody tego święta miały na celu uwrażliwić uczniów naszej szkoły na ważną rolę znaczenia znajomości języków obcych we współczesnych świecie, a tym samym zachęcić ich do nauki języków różnych narodów. Uroczystość ta była również okazją do integracji zespołów klasowych oraz całej społeczności szkolnej. Na początku uroczystości uczniowie dowiedzieli się jak efektywnie uczyć się języków obcych. Następnie każda z klasa zaprezentowała wylosowany przez siebie kraj – flagi, ubiór w barwach kraju, ciekawostki dotyczące danego kraju. Kolejnym wyzwaniem było zaprezentowanie w języku danego kraju 4 słów oraz przedstawienie plakatu obrazującego te słowa jak i dany kraj. Kolejnym zadaniem z jakim zmierzyli się uczniowie było zaśpiewanie piosenki Pani Janie w języku danego kraju. Na koniec wszystkie klasy podjęły rywalizacje w szkolnym quizie Kahoot na temat języków obcych. Każda z klas wykazała się niezwykłą kreatywnością oraz dużym zaangażowaniem. Był to dzień wielobarwny, wielokulturowy oraz wielojęzyczny. Całość ukazała nam jak różnorodny i ciekawy jest otaczający nad świat i jak zgrana jest nasza społeczność szkolna.
Wycieczka do Gościńca Wiecha klas 2a, 3a, 3b i 3c
20 września klasy 2a, 3a, 3b i 3c wybrały się do sielskiego Gościńca położonego we wsi Kawęczyn, niedaleko Warszawy. To wymarzone miejsce na odpoczynek z dala od zgiełku miasta. Dzieci
w bezpieczny sposób mogły zapoznać się tu z kulturą, pracą i życiem na wsi. Na rozległym terenie Gościńca nasi uczniowie podziwiali starą zagrodę wiejską z izbą etnograficzną, piekarnię, kuźnię, oryginalne stare wiatraki, młyn wodny, kapliczkę i starą szkołę. Dzieciom szczególnie podobało się karmienie danieli. Pod koniec wycieczki miłośnicy tańców mogli zademonstrować swój talent podczas zabawy dyskotekowej.Mimo, że początek wycieczki nie zapowiadał się optymistycznie z racji deszczowej pogody, wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. I już czekamy na kolejną…
wychowawcy klas 2a, 3a, 3b, 3c
Nocowanie w szkole klas 6ab
Początek roku szkolnego 2022/2023 klasy szóste postanowiły przywitać nocowaniem w szkole. Jak wygląda szkoła, gdy ostatni uczniowie i nauczyciele udadzą się już do domów? Gdy już nie ma lekcji, obowiązków, dzwonków? Punktualnie o godzinie 18:00 szóstoklasiści wraz z wychowawczyniami stawili się w szkole niosąc ze sobą koce, śpiwory i poduszki. Nie zabrakło również kilkorga Rodziców, którzy chętnie zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Przygotowano salę z przekąskami, kąciki gier planszowych, salkę do zabaw sportowych. Na początku uczniowie rozegrali krótki mecz, były również różnorodne konkurencje sportowe. Nieco zmęczeni z radością powitali pizze zamówione przez Rodziców. Po posiłku jedni grali w gry – „Uno”, „5 sekund”, „Memory”, „Monopol” – inni kontynuowali zmagania sportowe. Dziewczyny ćwiczyły układy choreograficzne przy muzyce. Zabawa przeciągnęła się do późnych godzin, aż zmęczenie dało o sobie znać i uczniowie z przyjemnością ułożyli się na materacach, żeby obejrzeć film. „Smok życzeń” – pod tym zagadkowym tytułem kryła się wzruszająca i częstokroć zabawna opowieść o wartości przyjaźni. Po filmie niektórzy zmęczeni poszli spać, ale najwytrwalsi jeszcze kontynuowali zabawy. Ale w końcu i oni ulegli i pozazdrościli kolegom smacznego snu. Poranek powitał śpiących zapachem drożdżówek i mleka. Po śniadaniu i porządkach wszyscy udali się do domów. Piątkowa noc w naszej szkole była przepełniona wrażeniami i dobrą zabawą. Z pewnością wszyscy zapamiętamy ją na długo!
Wychowawcy: Wiesława Piotrowska i Aleksandra MaciaszekIntegracja klasy 4c
Impreza integracyjna w kl. 4c 17 września odbyła się impreza integrująca dla nowo powstałej klasy sportowej, 4c. Zajęcia sportowe dla dzieci i rodziców przeprowadził wychowawca, Pan Przemysław Rusnarczyk oraz trener akrobatyki sportowej Pan Patryk Kamiński. Rodzice oprócz aktywnego uczestnictwa w grach i zabawach przygotowali poczęstunek dla uczestników.
W czasie zmagań sportowych obecna była Pani Dyrektor Katarzyna Paroń – Bryła.Polowanie na kody QR – Europejski Dzień Języków Obcych
Dnia 26.10.22 r. klasa 8b podczas zajęć języka angielskiego uczestniczyła w zajęciach poświęconym Europejskiemu Dniu Języków Obcych. Klasa poznała wiele ciekawostek dotyczących różnych języków obcych. Lekcja opierała się na rywalizacji drużynowej i wykorzystaniu telefonów z czytnikiem QR kodów. Grupy miały za zadanie odszukać ukryte po całej klasie QR kody i za pomocą telefonów odszyfrować odpowiedzi do poszczególnych zadań z kart pracy. Uczniowie byli bardzo zaangażowani, skanowali poszczególne kody, odczytywali zakodowane informacje i uzupełniali karty pracy odpowiednimi informacjami. Wszyscy bardzo mile i kreatywnie spędzili czas.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023