Projekt SZKOŁA NIE MARNUJE 2023/2024
Projekt SZKOŁA NIE MARNUJE 2022/2023
Celem projektu Szkoła nie marnuje było ograniczenie marnotrawstwa żywności w szkole oraz wykształcenie wśród społeczności szkolnej poczucia szacunku do jedzenia. Ambasadorami szanowania żywności zostali uczniowie klasy 6a. Wzięli oni udział w cyklu zajęć dotyczących skutków marnowania jedzenia oraz sposobów na jego ograniczanie, szczególnie na terenie szkoły. Zaangażowali całą społeczność szkolną w wypracowanie sposobów zmniejszających ilość wyrzucanego jedzenia. Marnowanie żywności ma ogromny wpływ na środowisko m.in. gazy cieplarniane, wydzielane podczas produkcji żywności. Podgrzewają one naszą planetę i tym samym zmieniają klimat. Około 30% światowej powierzchni upraw jest przeznaczonych na produkcję jedzenia, które i tak kończy swój żywot w koszu na odpady. A co gorsza, do wyprodukowania zmarnowanego pożywienia, zużywa się ok. 25% wody niezbędnej dla funkcjonowania całego rolnictwa na świecie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie młodym ludziom, że mają realny wpływ na przyszłość naszej planety.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach teoretycznych dotyczących między innymi wpływu produkcji żywności na środowisko oraz w zajęciach praktycznych, na których przygotowywali posiłki. Zadaniem uczniów było też przeprowadzenie obserwacji na terenie szkoły i sprawdzenie, jakie produkty żywnościowe marnują się najczęściej, oraz w których miejscach np. w koszach śmieci, na korytarzach, w klasach, w szatni, na stołówce. W naszej szkole najwięcej żywności marnuje się w stołówce. Dzieci i młodzież często nie próbowała nawet posiłku i oddawała nietknięte jedzenie lub dużą część nałożonej porcji. Obserwacja objęła również domową lodówkę pod kątem tego, co w gospodarstwach domowych wyrzuca się do kosza. Uczniowie mieli także za zadanie zachęcić rodziców i wspólnie obserwować, co marnują i z jakiego powodu.
Zakończeniem projektu było przeprowadzenie kampanii informacyjnej. Wykonali prezentację pt. „Jedzenie, nie marnuję”, filmu edukacyjnego „Jak nie marnować żywności?”, plakatu i ulotek tematycznych. Uczniowie przekazali swoje spostrzeżenia Dyrektor Szkoły. Te nabyte, cenne wiadomości oświadczone zostały również pracownikom kuchni. Spytano o szansę możliwości części modyfikacji menu posiłkowego. A młodszym kolegom przekazano odkrytą wiedzę jak ważne przed nami zadanie na przyszłość, na całe życie.
Motto…. Marnotrawstwo jedzenia to temat wymagający podjęcia natychmiastowych działań. Ograniczenie marnotrawstwa żywności zapewni następnym pokoleniom życie w środowisku, które nie będzie im szkodziło.
Koordynator projektu, Barbara Żbikowska