AKTYWNA TABLICA 2023
Sprawozdanie z realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”
W roku szkolnym 2023/2024 Szkoła Podstawowa nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie pozyskała fundusze z Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych – „Aktywna tablica”. Za otrzymane środki zakupione zostały monitory interaktywne oraz sprzęt komputerowy z oprogramowaniem za łączną kwotę 40000 zł. Sprzęt został zainstalowany zgodnie z ustaleniami i jest dostępny w szkole. Do realizacji tego programu w naszej szkole powołano zespół samokształceniowy oraz koordynatora.
Od marca 2024 r. realizowano zajęcia specjalistyczne: korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacyjne, logopedyczne, psychologiczne, pedagogiczne, kształtujące kompetencje społeczne we wszystkich oddziałach szkolnych: od klas pierwszych do ósmych, z zastosowaniem specjalnych pomocy edukacyjnych zakupionych w ramach programu. Ćwiczenia specjalistyczne prowadzone były w podziale na uczniów ze względu na zdiagnozowane potrzeby wynikające z orzeczeń, opinii lub innych ustaleń nauczycieli. Wszystkie zajęcia prowadzone były w formie indywidualnej, w parach lub grupowej. Dobór odpowiedniej formy pracy za każdym razem uwzględniał indywidualne potrzeby i możliwości każdego dziecka. Indywidualizacja polegała na stałym monitorowaniu przebiegu i efektów pracy każdego ucznia, powolnym stopniowaniu trudności, systematyczności i ciągłości oddziaływań. Układy ćwiczeń, o różnym stopniu zaawansowania, zawsze poprzedzone były krótką i jasną instrukcją. Innowacyjne zajęcia z użyciem aktywnej tablicy pozwoliły na skuteczniejszą i jeszcze bardziej zindywidualizowaną pracę z uczniami z trudnościami w nauce i uzyskanie jak najlepszych efektów podjętych działań.
Stosowano różnorodne pomoce dydaktyczne budzące zainteresowanie dzieci. Były to: gry edukacyjne, układanki, rozsypanki, puzzle, labirynty, rebusy, loteryjki obrazkowo-literowe, klocki, diagramy oraz karty pracy. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak zajęcia z użyciem aktywnej tablicy mTalent. Zajęcia często miały charakter zabawowy, a uczniowie systematycznie i z ochotą na nie uczęszczali. Podczas prowadzonych zajęć, materiał oraz poziom trudności były dostosowane do poszczególnych grup wiekowych dzieci. Przykładowo, uczniowie klas pierwszych uczyli się czytać metodą sylabową korzystając z różnorodnych ćwiczeń interaktywnych programu „Czytanie sy-la-ba-mi”. Bardzo chętnie wykonywali ćwiczenia. Z kolei uczniowie klas czwartych pracowali w programie „Czytanie ze zrozumieniem”, „Ortografia”, a także „Potrafię. Obszar polonistyczny”. Natomiast w klasach trzecich, uczniowie ćwiczyli w programie „Trudności w pisaniu” wykonując ćwiczenia grafomotoryczne oraz „Koncentracja i pamięć”, który zawiera zestaw interaktywnych ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze, a także usprawniających spostrzeganie, pamięć i koncentrację uwagi. Klasy piąte, szóste i siódme zajmowały się obszarem „Czytanie ze zrozumieniem”, „Ćwiczenia ortograficzne”, „Percepcja słuchowa”, „Koncentracja i pamięć”. Wszystkie ćwiczenia przyczyniły się do poprawy kompetencji pisania i czytania u korzystających z nich dzieci.
Zajęcia logopedyczne z wykorzystaniem aktywnej tablicy mTalent okazały się niezwykle skuteczną metodą pracy z uczniami. Ćwiczenia służyły doskonaleniu umiejętności mówienia, poprawie wymowy, rozwijaniu kompetencji językowych oraz budowaniu pewności siebie. Dzięki innowacyjnemu podejściu do nauki logopedycznej, udało się osiągnąć zamierzone cele i zauważalne postępy w rozwoju mowy i komunikacji podopiecznych. Nowoczesne rozwiązania, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, wprowadzone podczas zajęć z psychologiem, zwiększały motywację do ćwiczeń i sprawiały, że zarówno intencja komunikacyjna jak i zaangażowanie uczniów w zakresie rozwijania i podtrzymywania relacji stało się jeszcze większe.
Udział w programie zwiększył motywację uczniów i nauczycieli oraz zapewnił nowe doświadczenia w procesie edukacyjnym, a efekty używania technologii TIK osiągnęły pozytywny rezultat.
Koordynator ds. koordynowania działań w zakresie stosowania TIK w szkole – Grażyna Zdzieborska
Zespół samokształceniowy: (15 nauczycieli specjalistów)
Monika Ceglińska-Pietrow
Joanna Chudecka
Małgorzata Dzięgielewska
Małgorzata Janiak
Katarzyna Korczyńska
Renata Pilhul
Paulina Poręba
Joanna Radomyska
Przemysław Rusnarczyk
Magdalena Skała
Monika Skołożyńska
Bożena Sokół
Piotr Stołowski
Barbara Żbikowska
oraz nauczyciele przedmiotowcy – wymiana doświadczeń.
6