• Rok szkolny 2021/2022

        • KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

          Dzięki zbiórce pieniędzy utworzonej przez Panią Annę Krasnodębską, dobrym sercom darczyńcom z USA, którzy regularnie zasilają finansowo konto zbiórki oraz życzliwości i uprzejmości Pani Katarzyny Księżopolskiej, która zaangażowała się w pomoc i zaproponowała wsparcie potrzebującym z Ukrainy w ramach zgromadzonych środków, zakupiono dla nich ubrania, plecaki i artykuły szkolne. Nasza biblioteka szkolna hojnie została wyposażona w literaturę w języku ukraińskim. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wsparcie okazane naszym uczniom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie. Dziękujemy pani Jesice Rusnarczyk za kontakt z darczyńcami i koordynowanie akcji ze strony Szkoły.

                  

           

          VII  DZIELNICOWY  KONKURS CZYTELNICZY 

          Z przyjemnością informujemy o sukcesie odniesionym przez uczniów reprezentujących naszą Szkołę w finale VII Dzielnicowego Konkursu Czytelniczego "W świecie wyobraźni" w oparciu o książkę Łukasza Wierzbickiego pt. "Afryka Kazika": II miejsce zdobył Jakub Pietrzyca z kl. 4b, III miejsce zdobył Kacper Zalewski z kl. 4c.

          Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

              

           

          NOWOŚCI

          Biblioteka szkolna zaprasza do wypożyczania książek

          z ulubionych serii o kotku Cukierku i żądnych przygód skarpetkachsmiley

           

          W szkolnej bibliotece odbyły się miłe spotkania z uczniami klas pierwszych. Pani bibliotekarka otrzymała od Pań Wychowawczych zapewnienie, że dzieci opanowały już umiejętność czytania. Następnie rozmawialiśmy o zasadach użytkowania i szanowania czytanych książek. Dzieci obejrzały egzemplarze podarte, poplamione, zalane 🙁 Następnie słuchały czytanej przez panią bibliotekarkę zabawnej książki Katarzyny Zych „Potwory książkowe”. Po złożeniu obietnicy, że nie staną się żadnym „potworem książkowym”, uczniowie otrzymali swoje karty czytelnika szkolnej biblioteki oraz przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze, w skład których wchodzą:

          • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

          • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

          • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

          Wyprawki Czytelnicze przygotowane zostały w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska

           

          Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          W październiku w szkolnej bibliotece obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne hasło to "Baśnie i legendy z całego świata". Wysłuchaliśmy już baśni z Korsyki, z Wyspy Wielkanocnej, z Wysp Kanaryjskich i baśni rosyjskiej.

           

          Międzynarodowy Dzień Kropki

          W naszej Szkole rozpoczęliśmy obchody Międzynarodowego Dnia Kropki. Międzynarodowy Dzień Kropki to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dzisiaj pani bibliotekarka odwiedziła klasę 5b. Przyniosła książkę pt. "Kropka", którą głośno przeczytała. Następnie uczniowie obejrzeli krótkometrażowy animowany film nakręcony na podstawie tej książki. Podziwiali też wyszukane w Internecie zdjęcia wspaniałych obrazów stworzonych w technice puentylizmu polegającej na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi punktami i kreskami kładzionymi na płótno czubkiem pędzla. Uczniom bardzo podobały się także zdjęcia "dot painting" czyli tradycyjnego malarstwa kropkowego Aborygenów - rdzennych mieszkańców Australii. Piątoklasiści uznali, że mogą stworzyć podobne dzieła i ogarnęła ich wena. W niedługim czasie powstały ciekawe, kolorowe "kropkowe" obrazki.

          nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej
      • (22) 773 42 04 e-mail: sp172@eduwarszawa.pl
      • ul. Brata Alberta 46, 05-075 Warszawa Poland
      • https://tlumacz.migam.org/warszawa-szkola-podstawowa-nr-172-im-polskiej-organizacji-wojskowej-brata-alberta-46
  • Galeria zdjęć

      brak danych