• Rok szkolny 2022/2023

        • GODZINY PRACY BIBLIOTEKI 

          Od 23 stycznia 2023 roku   biblioteka jest czynna w:

          PONIEDZIAŁKI    08:45 - 15:15

          WTORKI              09:30 - 14:00

          ŚRODY                08:50 - 12:50

          CZWARTKI          09:00 -14:00

          PIĄTKI                 nieczynne

          W bibliotece pracuje nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska.

        • Projekt "Mistrzyni Szymborska"

        • Udział w działaniach w ramach projektu  "Mistrzyni Szymborska" dał nam wiele satysfakcji i przybliżył postać oraz twórczość Wisławy Szymborskiej. Okazało się, że jej wiersze i limeryki przemawiają do nas. 

        • Finał VIII Dzielnicowego Konkursu Czytelniczego

        • 26 maja w SP 353 odbył się finał VIII Dzielnicowego Konkursu Czytelniczego "W świecie wyobraźni" ze znajomości części 1. i 2. serii książek J. K. Rowling o Harrym Potterze.

          W klasyfikacji indywidualnej miejsce III zajęli Sławomir Rzewuski z kl. 6a oraz Maja Uścińska z kl. 6b.
          W klasyfikacji drużynowej nasi reprezentanci zajęli miejsce II. 


          Serdecznie gratulujemy!

        • Dzień "lepieja"

        • 27 kwietnia w ramach projektu "Mistrzyni Szymborska" odbył się "Dzień lepieja". Każdy mógł się poczuć się poetą lub poetką i, na wzór Wisławy Szymborskiej, "ulepić lepieja" czyli stworzyć własny krótki, żartobliwy wierszyk o strukturze dwuwiersza, w którym pierwszy wers opisujący jakieś straszne wydarzenie zaczynał się od słowa: „lepiej”, „lepszy”, „lepsza”, „lepsze”, natomiast drugi wers od słowa: „niż”, „niźli”, „niżeli”, „aniżeli”. Osób, które ogarnęło poetyckie natchnienie było wiele, toteż powstały liczne, zabawne "lepieje". 

           

        • VIII Dzielnicowy Konkurs Czytelniczy

        • 26 kwietnia w naszej bibliotece odbył się szkolny etap VIII Dzielnicowego Konkursu Czytelniczego "W świecie wyobraźni". Tym razem w konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 6-8, którzy są fanami Harrego Pottera. W szkolnych zmaganiach mogli wykazać się znajomością treści książek J. K. Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. 

          W konkursie wzięło udział  siedmioro uczniów klas 6-8. Oto wyniki:
          miejsce I zdobyli ex aequo Sławomir Rzewuski z kl. 6a i Maja Uścińska z kl. 6b,
          miejsce II zajęła Anna Rek z kl. 6b.


          Gratulujemy!
          Wymienieni uczniowie będą reprezentowali naszą Szkołę jako drużyna w rozgrywkach finałowych, które odbędą się 16 maja o g. 09:30 w siedzibie organizatora czyli w Szkole Podstawowej nr 353 im. Wielkich Odkrywców przy ul. Cieplarnianej 23.

          Trzymajmy kciuki za naszych fanów Harrego Pottera!

           

           

        • Projekt "Mistrzyni Szymborska" - wyklejanki

        • Uczniowie klas 4ac i 5a, w ramach działań związanych z projektem "Mistrzyni Szymborska", poznali mniej znaną część twórczości Wisławy Szymborskiej – kartki - pocztówki, które poetka własnoręcznie robiła w technice kolażu i wysyłała do swoich znajomych. Młodzież na lekcji języka polskiego, zainspirowana przez panią Sylwię Kozę, stworzyła własną interpretację wierszy poetki posługując się właśnie techniką kolażu. 

        • Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        • W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Ten dzień obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Pani bibliotekarka przeczytała uczniom klas pierwszych i drugich przepięknie zilustrowaną książkę Rocio Bonilla pt."Najwyższa na świecie wieża z książek" , która jest wzruszającą opowieścią o sile wyobraźni i magii czytania. O tym, że dzięki książkom możemy trafić do miejsc, których nie znamy, i robić rzeczy, o których marzyliśmy, lub o jakich nawet nam się nie śniło.

        • SPOTKANIE Z PISARKĄ



        • Po raz kolejny klasa 3c gościła w Bibliotece Publicznej w Zielonej. Było to spotkanie z pisarką Anną Mietelską, autorką książki pt. “Tajemnice Hotelu Grandspejszyn”. Pełna tajemnic, niesamowitych zwrotów akcji i wspaniałych ilustracji samej autorki książka zaciekawi chyba każde dziecko lubiące zagadki i przygody. Uczniowie dowiedzieli się jak powstawały poszczególne postacie oraz ilustracje do utworu. Dzieci w czasie spotkania były aktywne i zainteresowane lekturą. Książka stała się dla niektórych uczniów inspiracją do nowych działalności.

        • PROJEKT "MISTRZYNI SZYMBORSKA"


        • Wisława Szymborska została wybrana patronką 2023 roku. 2 lipca 2023 roku przypada 100. rocznica jej urodzin. Nasza Szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu "MISTRZYNI SZYMBORSKA". Uczniowie klas 4-8 będą realizować różnorodne działania, które przybliżą im życie i twórczość poetki. Na początku projektu mogą zapoznać się z materiałami umieszczonymi na gazetkach w klasach i na wystawie na korytarzu przy bibliotece. Tym razem zachęcamy do skorzystania ze smartfonów i odczytania lub odsłuchania materiałów zakodowanych w kodach QR. 

                    

        • Przyjęcie pierwszoklasistów do grona czytelników

        • W styczniu do szkolnej biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych. Pani bibliotekarka otrzymała od Pań Wychowawczyń zapewnienie, że dzieci opanowały już umiejętność czytania. Następnie dzieci wysłuchały czytanych przez panią bibliotekarkę fragmentów zabawnej książki Katarzyny Zych „Potwory książkowe”. Po złożeniu obietnicy, że nie staną się żadnym z „potworów książkowych”, uczniowie otrzymali swoje karty czytelnika szkolnej biblioteki oraz przygotowane specjalnie dla nich Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły:

          • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;

          • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;

          • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

          Wyprawki Czytelnicze przygotowane zostały w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

          Wizyty pierwszoklasistów w bibliotece zakończyły się oczywiście pierwszymi samodzielnymi wypożyczeniami książki ze szkolnego księgozbioru.

          Witamy nowych czytelników i miłego czytania!

          nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska

           

                

               

          • Boże Narodzenie


          • Biblioteka szkolna pięknie się prezentuje w świątecznej odsłonie. Życzę wszystkim pełnych miłości. rodzinnych, spokojnych, zdrowych i ... zaczytanych świąt Bożego Narodzenia. Nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska

                          

        • KLASY 2b,2c W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ 

        • 21 października klasa 2b  na zajęciach "Podchody biblioteczne" poznała księgozbiór oraz przeznaczenie pomieszczeń znajdujących się w Bibliotece Publicznej nr 2 w Zielonej. Tego samego dnia uczniowie klasy 2c na zajęciach w Bibliotece Publicznej  "Jak powstaje książka?" zapoznali się z historią książki i etapami  powstawania książki.

        • ZAJĘCIA W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

        •   19.10. 2022  grupa zerówkowa uczestniczyła w pierwszych warsztatach w Bibliotece Publicznej nr 2.
          Dzieci zapoznały się z wyglądem biblioteki, poznały zasady obowiązujące w czytelni oraz regulamin wypożyczania książek.

          • PRZERWA NA CZYTANIE 2022

          •  

            "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała."  Richard Steele

            Przerwa 12 października o g. 10:35 była z pewnością najcichsza w roku szkolnym. Korytarze były puste, a uczniowie i nauczyciele pozostali w salach i czytali przyniesione z domu lub wypożyczone w szkolnej bibliotece książki. W ten sposób wzięliśmy udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywa się w październiku, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytaliśmy po polsku i po ukraińsku, czytaliśmy powieści, nowele, komiksy a pani bibliotekarka czytała tomik wierszy.

                     

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Data 29 września odnosi się do dnia urodzin Janiny Porazińskiej, autorki popularnych książek dla dzieci. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym roku pani bibliotekarka odwiedziła uczniów klas 1b i 1c. Przeczytała opowiadanie "O, jak cudowna jest Panama!" - jedną z najpopularniejszych książek Janoscha, niemieckiego pisarza, malarza i grafika. Dzieci z zaciekawieniem i przyjemnością poznały tę uroczą opowieść o przyjaźni i marzeniach Misia i Tygryska, którzy kochają przygody i są gotowi wyruszyć w najdalszą podróż, by zrealizować swoje marzenia. Dzieciom spodobała się pełna optymizmu historia o przyjaźni, która jest najważniejsza w życiu. Spotkanie zakończyło obejrzenie animowanej wersji opowiadania. 

                    

      • DZIEŃ KROPKI

         

        15 września w ramach  obchodów Dnia Kropki, pani bibliotekarka odwiedziła dzieci ze świetlicy klas 1 abc. Przeczytała dzieciom dwie książki Petera Reynoldsa: "Kropka" i "A to". Potem odbyła się żywa dyskusja o tym, czy każdy może być artystą i jakie inne talenty mają dzieci. Następnie pani bibliotekarka opowiedziała o różnych sposobach świętowania Dnia Kropki na świecie i przeczytała list z podziękowaniami skierowany do polskich dzieci przez autora książek. Tego dnia dzieci oczywiście wykonały prace plastyczne, w których kropki zmieniły twórczo w to, co im fantazja podpowiedziała smiley

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej
      • (22) 773 42 04 e-mail: sp172@eduwarszawa.pl
      • ul. Brata Alberta 46, 05-075 Warszawa Poland
      • https://tlumacz.migam.org/warszawa-szkola-podstawowa-nr-172-im-polskiej-organizacji-wojskowej-brata-alberta-46
  • Galeria zdjęć

      brak danych