CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny
wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III
CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki.
Projekt polega na rozwijaniu czytelnictwa wśród dzieci. Będzie prowadzony w klasie 2c przez panią Monikę Skołożyńską jedną godzinę w tygodniu.Projekt składa się z trzech modułów: jesiennego "Mała chmurka w krainie drzew", zimowego "Mała chmurka w krainie śniegu" i wiosennego "Mała chmurka w krainie słońca". W każdym module wybieramy tytuł książki, którą potem wspólnie czytamy w klasie. Będziemy też podejmować różnorodne działania zachęcające do czytania.
Monika Skołożyńska
PLAKAT_Czytam_z_klasa_II_edycja.pdf
Postacią przewodnią po projekcie jest mała chmurka Tosia, która ukaże dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęci uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej.
Projekt składa się z trzech modułów realizowanych w trakcie bieżącego roku szkolnego. W każdym z modułów będzie czytana (przez nauczyciela lub samodzielnie przez uczniów a także przez zaproszonych gości) jedna z kilku zaproponowanych lektur. Do każdej lektury dzieci przy pomocy nauczyciela wykonają co najmniej cztery różne zadania. Stałym gościem zaproszonym do współpracy będzie pani Mirosława Figielska - bibliotekarka i nauczycielka języka angielskiego, która zapozna uczniów z angielskimi „picture books” nawiązującymi do tematyki poszczególnych modułów.
Na rozpoczęcie projektu klasa 2c obejrzała motywacyjny filmik o „Czytusiu” zrealizowany w programie Biteable, po czym każdy uczeń wykonał własnego plastelinowego "Czytusia".
Obecnie realizowany jesienny moduł I ma tytuł MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW. Tematem przewodnim jest drzewo.
Dzieci wspólnie wybrały lekturę "Kapelusz pani Wrony" autorstwa Danuty Parlak i głośno ją czytają. Założyły „lekturniki” i uzupełniły ich pierwsze strony. Obchodziły "Światowy Dzień Drzewa" i z tej okazji obejrzały filmik edukacyjny, z którego dowiedziały się, jak ważną rolę w przyrodzie pełnią drzewa oraz jak możemy chronić lasy. Uczniowie wykonali piękne portrety drzew wykorzystując zebrane liście. Na zakończenie odwiedzili pobliski las i podziwiali piękno jesiennych drzew.
W październiku uczniowie rozmawiali o korzyściach wynikających z czytania książek. Wspólnie wykonali plakat, na którym opisali zalety czytania. Następnie wszyscy wysłuchali „Rozchmurzonego opowiadania na powitanie” opisującego małą, dociekliwą chmurkę Tosię i wykonali jej podobiznę. Dzieci odwiedziła pani bibliotekarka i przeczytała im angielską książeczkę autorstwa Erica Carle’a „Little Cloud”. Jej bohaterka, tak samo jak Tosia była małą chmurką, która lubiła zmieniać swoje kształty i zerkać na to, co się dzieje w dole na Ziemi. Uczniowie obejrzeli także filmik animowany „Little Cloud” i głośno powtarzali angielskie słowa oznaczające postaci, w które się ona zmieniała. Na końcu zaśpiewali piosenkę „The Rainbow Colours” i każde dziecko zrobiło własną uśmiechniętą chmurkę z doczepioną kolorową tęczą.
Na zakończenie modułu I rozmawialiśmy na temat, co nam dają drzewa, jak ważną rolę mają w przyrodzie. Każdy uczeń własnoręcznie składał według pokazywanej instrukcji kapelusz z gazety. Wspólnie zaprezentowaliśmy kapelusze uczniom na korytarzu szkolnym. Upamiętniliśmy to zdjęciem pod piękna gazetką reklamującą nasz projekt szkolno - klasowy. Moduł I zakończył się sukcesem, ponieważ wszystkie buźki samooceny są uśmiechnięte. Klasa 2c z niecierpliwością czeka na wyzwania moduł II - zimowego.
Zapraszamy do zakładki Album fotograficzny i do obejrzenia zdjęć z realizacji zadań I modułu projektu.
„CZYTAMY Z KLASĄ - lekturki spod chmurki” moduł II ZIMOWY
Uczniowie klasy 2c przystąpili do realizacji zadań modułu II pt. „Mała chmurka w krainie śniegu” Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Czytamy z klasą – lekturki spod chmurki”. Do modułu zimowego wybraliśmy lekturę "Zaczarowana zagroda" A. i Cz. Centkiewiczów.
Zaczęliśmy od poznania głównych celów i zadań, które powinniśmy zrealizować. Uczniowie samodzielnie przeczytali lekturę, a następnie w klasie odbyło się głośne czytanie jej wybranych fragmentów. Następnym krokiem było przygotowanie gazetki ściennej informującej o tematyce, jaką będziemy realizować. Potem wszyscy obejrzeli film edukacyjny i wysłuchali piosenki o tematyce ekologicznej. W trakcie oglądania i słuchania, uczniowie malowali podłoże pod igloo do naszej klasowej zagrody, w której zamieszkały sympatyczne plastelinowe pingwinki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do uzupełnienia kolejnych stron lekturnika. Uczniowie nie zapomnieli również o ekologii i wykonali przepiękne pingwinki z recyklingowych materiałów. Ogłosiliśmy klasowy konkurs na "Pingwina-Elegancika", który miał być wykonany w edytorze grafiki PAINT. Oczywiście wybór zwycięzcy był bardzo trudny, ponieważ każdy Elegancik był oryginalny i wykonany z pomysłem.
Z niecierpliwością czekamy na lekcję po angielsku, którą poprowadzi nasza Pani bibliotekarka. Opowie nam o przygodzie bałwanka. Oczekujemy z niecierpliwością.
Zapraszamy do obejrzenia bogatego albumu zdjęć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY
klasa 2c z wychowawcą
"Sneezy the Snowman" by Maureen Wright
Pani bibliotekarka tym razem zaprosiła dzieci do wspólnego czytania w języku angielskim zabawnej, wierszowanej historii o zakatarzonym i zmarzniętym bałwanku. Sneezy, kichający bałwanek, bardzo chciał się bawić z dziećmi na śniegu, ale nie lubił zimna. Przemarznięty, wymyślał różne sposoby ogrzania się np. wypił kubek gorącego kakao, ogrzał się przy ognisku, wziął gorącą kąpiel w wannie i za każdym razem ... roztapiał się, a dzieci lepiły go od nowa. Zakończenie tej zabawnej historyjki było dla dzieci zaskoczeniem - bałwanek poczuł się dobrze dopiero, gdy zjadł siedem gałek lodów! Uczniowie z rozbawieniem słuchali o perypetiach bałwanka i oglądali piękne ilustracje w książce.
W dalszej części naszego spotkania, z angielskiej książeczki "What Is Snow?" Wydawnictwa Usborne, dzieci dowiedziały się, z czego powstaje śnieg, jak wyglądają śniegowe płatki, co się dzieje ze śniegiem, gdy się topi. Mogły tez odkryć, jakie zwierzęta mieszkają w arktycznej krainie.
Jako podsumowanie tych zajęć uczniowie wykonali własne, piękne, ekologiczne bałwanki
nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska
Podsumowanie modułu II