Rok szkolny 2020/2021
Godziny pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2020 / 2021
W bibliotece pracuje mgr Mirosława Figielska
PONIEDZIAŁEK
07:20 – 09:20
11:00 – 12:00
13:00 – 15:00
WTOREK
08:30 – 14:30
ŚRODA
08:00 – 14:00
CZWARTEK
08:10 – 09:10
12:00 – 15:00
PIĄTEK
nieczynna
Dzień czytania J. R. R. Tolkiena
25 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Czytania
J.R.R. Tolkiena.
Zapraszamy do interaktywnej zabawy https://view.genial.ly/604fcf22de82e60da5bba900/interactive-content-hobbit-potyczki-z-lekturaŚwiatowy Dzień Poezji
Dziś Światowy Dzień Poezji – święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".
"CZYTAMY Z KLASĄ lekturki spod chmurki" moduł II ZIMOWY
Pani bibliotekarka tym razem zaprosiła dzieci do wspólnego czytania w języku angielskim zabawnej, wierszowanej historii o zakatarzonym i zmarzniętym bałwanku. Sneezy, kichający bałwanek, bardzo chciał się bawić z dziećmi na śniegu, ale nie lubił zimna. Przemarznięty, wymyślał różne sposoby ogrzania się np. wypił kubek gorącego kakao, ogrzał się przy ognisku, wziął gorącą kąpiel w wannie i za każdym razem ... roztapiał się, a dzieci lepiły go od nowa. Zakończenie tej zabawnej historyjki było dla dzieci zaskoczeniem - bałwanek poczuł się dobrze dopiero, gdy zjadł siedem gałek lodów! Uczniowie z rozbawieniem słuchali o perypetiach bałwanka i oglądali piękne ilustracje w książce.
W dalszej części naszego spotkania, z angielskiej książeczki "What Is Snow?" Wydawnictwa Usborne, dzieci dowiedziały się, z czego powstaje śnieg, jak wyglądają śniegowe płatki, co się dzieje ze śniegiem, gdy się topi. Mogły tez odkryć, jakie zwierzęta mieszkają w arktycznej krainie.
Walentynki
Jak wyznawali miłość nasi pradziadkowie? Wystawa pocztówek ze zbiorów Biblioteki Narodowej / Krośnieńska Biblioteka Publiczna.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu zapraszamy do wysłuchania słuchowiska pt. "Sieciaki" oraz do skorzystania z interaktywnej prezentacji w Genial.ly.
Przyjęcie uczniów klas 1 abc w poczet Czytelników
W dniach 10 i 20 stycznia w szkolnej bibliotece odbyły się miłe uroczystości przyjęcia w poczet Czytelników uczniów klas pierwszych. Po zapoznaniu się z pomieszczeniem i wyposażeniem biblioteki oraz po krótkiej rozmowie pani bibliotekarki z uczniami na temat zasad korzystania z biblioteki, zasad szanowania książek, wszystkim dzieciom zostały wręczone biblioteczne karty czytelnika. Młodzi czytelnicy otrzymali też podarunek - książkę pt. "Pierwsze abecadło".
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie. Wspaniały upominek przygotował dla tegorocznych pierwszoklasistów Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”. Za sprawą przygotowanej specjalnie książki, Instytut zaprasza pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znaleźli ponadto broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
nauczyciel bibliotekarz Mirosława Figielska
Album zdjęć jest dostępny na stronie internetowej szkoły w zakładce Album fotograficzny
Życzenia świąteczne
Nasze filmowe życzenia dla Czytelników
Patroni roku 2021
Sejm RP ustanowił patronów roku 2021. Uhonorowani zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz. 2021 rok będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zdjęcia pochodzą z Wikipedii Polska i Wikimedia Commons
Wirtualny literacki kalendarz adwentowy 2020
Zapraszamy do codziennego "odkrywania" kolejnych numerów. Miłej zabawy
Wirtualne "andrzejki" 2020
Dzisiaj wieczorem jest czas tradycyjnych wróżb andrzejkowych. Zapraszamy Cię do zabawy tutaj
Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku - dokładnie w setną rocznicę stworzenia tej najpopularniejszej na świecie i najbardziej ukochanej przez dzieci maskotki. Poznajcie historię powstania tej zabawki. Czy znacie misie, które są bohaterami literackimi i filmowymi?
"CZYTAMY Z KLASĄ lekturki spod chmurki"
międzynarodowy projekt wspierający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych
Biblioteka szkolna wspiera działania projektu, do którego przystąpiła klasa 2c wraz ze swoją wychowawczynią panią Moniką Skołożyńską.
Obecnie realizowany jesienny moduł I ma tytuł "MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW". Dzieci wspólnie wybrały lekturę "Kapelusz pani Wrony" autorstwa Danuty Parlak i głośno ją czytają. Założyły „lekturniki” i uzupełniły ich pierwsze strony. rozmawiali o korzyściach wynikających z czytania książek. Wspólnie wykonały piękny plakat, na którym opisały zalety czytania. Następnie wszyscy wysłuchali „Rozchmurzonego opowiadania na powitanie” opisującego małą, dociekliwą chmurkę Tosię i wykonali jej podobiznę.
Dzieci odwiedziła pani bibliotekarka i przeczytała im angielską książeczkę autorstwa Erica Carle’a „Little Cloud”. Jej bohaterka, tak samo jak Tosia była małą chmurką, która lubiła zmieniać swoje kształty i zerkać na to, co się dzieje w dole na Ziemi. Uczniowie obejrzeli także filmik animowany „Little Cloud” i głośno powtarzali angielskie słowa oznaczające postaci, w które się ona zmieniała. Na końcu zaśpiewali piosenkę „The Rainbow Colours” i każde dziecko zrobiło własną uśmiechniętą chmurkę z doczepioną kolorową tęczą.
Noc Bibliotek 2020
Dzisiaj kolejna edycja Nocy Bibliotek. Wszystkich entuzjastów czytania zapraszamy do gry on-line "Klimat na czytanie". Miłej zabawy
https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra/
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dzisiaj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzyludzkie, w tym między rodzicami, dziadkami a dziećmi, którym książki są czytane. Głośne czytanie trenuje także mózg i pomaga zachować dobrostan psychiczny.
Pani bibliotekarka odwiedziła dzisiaj niektóre klasy młodsze i z prawdziwą przyjemnością przeczytała uczniom dwie książki Julii Donaldson pięknie zilustrowane przez Axela Schefflera i genialnie przetłumaczone na język polski przez Michała Rusinka: "Gruffalo" i "Dziecko Gruffalo". "Gruffalo" to światowy bestseller o przygodach małej, bystrej myszki i brązowego stwora o imieniu Gruffalo. Na całym świecie sprzedano już ponad 13 milionów egzemplarzy tej książki. Słuchanie tego melodyjnego, rytmicznego i zabawnego tekstu z powtarzającymi się i wpadającymi w ucho wersami wprawiło dzieci w radosny nastrój
Europejski Dzień Języków Obcych
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych prezentujemy tę grafikę
Międzynarodowy Dzień Kropki
Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
My w klasach świętowaliśmy w różny sposób: nosząc ubrania w kropki, wykonując rysunki techniką kropkowania, oglądając animowaną ekranizację książeczki Peter H. Reynoldsa "The Dot". W szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia w technologii 3D Augmented Reality. Korzystając z aplikacji Quiver (zainstalowanej na smartfonie nauczyciela bibliotekarza) uczniowie ożywili rysunki swoich kropek.