• REWALIDACJA

Czym jest rewalidacja?

Rewalidacja

Termin rewalidacja pochodzi od łacińskich słów  re– znów, validus – mocny.  Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności. Jest procesem wychowawczym, z zaplanowanymi celami, uwzględniającym wiedzę teoretyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji rozwojowych  i intelektualnych.

Zajęcia rewalidacyjne w naszej szkole prowadzą pedagodzy specjalni.

Cel

Celem zajęć rewalidacyjnych nie jest wyrównywanie braków a stawianie na mocne strony dziecka i szukanie tego, co w nim najlepsze.

Kierunki oddziaływań rewalidacyjnych:

• maksymalne usprawnianie, rozwijanie tych wszystkich funkcji psychicznych i fizycznych, które są najsilniejsze i najmniej zaburzone,
          • optymalne korygowanie funkcji zaburzonych,
          • kompensowanie, czyli wyrównywanie przez zastępowanie
          • dynamizowanie rozwoju

Zasady

1. Możliwie pełna indywidualizacja pracy z każdym dzieckiem.
          2. Stawianie zadań dostosowanych do możliwości dziecka i zapewnienie warunków poprawnego wykonywania ćwiczeń.
          3. Powolne, systematyczne przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych, od prostych do bardziej złożonych.
          4. Zapewnienie warunków do utrwalania prawidłowych umiejętności i likwidowania niekorzystnych nawyków.
          5. Dostosowywanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do wydolności dziecka.
          6. Mobilizowanie dziecka do wykonywania zadań poprzez stosowanie różnorodnych form ćwiczeń.

Metody i techniki postępowania rewalidacyjnego

Preferowane obecnie nauczanie całościowe, sytuacyjne, zintegrowane, poznanie wielozmysłowe –  pozwalają na łączenie różnorodnych metod i technik pracy, o ile ich zastosowanie jest diagnozą pedagogiczną i przynosi określone korzyści dziecku.  Zajęcia indywidualne odbywające się w ramach rewalidacji mogą mieć bardzo zróżnicowaną formę. To nie tylko praca stolikowa, to bardzo wiele różnorodnych zajęć mających innowacyjne podłoże.  Uczniowie bardzo lubią takie formy zajęć, pracują aktywnie z pełnym zaangażowaniem. Działania nasze skierowane są w stronę, gdzie powiedzenie „ Powiedz mi –  to zrozumiem, pokaż mi, a zrobię” znajduje odzwierciedlenie w praktyce szkolnej.